مشاهده نسخه الکترونیکی توسط بیمار
مشاهده نسخه الکترونیکی توسط بیمار

در گذشته نسخه های پزشکی روی کاغذ نوشته می‌شد و بیماران باید با در دست داشتن برگه کاغذی به داروخانه مراجعه می‌کردند تا بتوانند داروهای خود را تحویل بگیرند. این روش معایب زیادی داشت یکی از رایج ترین مشکلات عدم خوانایی نسخه توسط اپراتور داروخانه بود. مشکل دیگر امکان گم شدن نسخه توسط بیمار بود که به دلیل کاغذی بودن نسخه امکان گم شدن آن وجود داشت.

یکی دیگر از مشکلات نسخه های کاغذی این بود که پزشک از موجود بودن داروها اطلاعاتی نداشت و اگر شما به داروخانه مراجعه می‌کردید و دارویی موجود نبود، باید دوباره به پزشک مراجعه می‌کردید تا دارو را برای شما عوض کند؛ ولی امروزه با امکان ثبت آنلاین دارو پزشک از موجود بودن داروها اطلاع دارد.

امروزه نسخه های الکترونیکی جای نسخه های کاغذی را گرفته اند و دیگر تمام داروها به صورت الکترونیکی ثبت می‌شوند و شما با ارائه کد ملی خود به اپراتور داروخانه امکان دریافت داروهای مورد نیاز خود را دارید.

شما می توانید انواع مکمل های ویتامینی و ورزشی را در داروخانه آنلاین داروبیار با تخفیف ویژه خریداری کنید.

نسخه الکترونیکی چیست؟

نسخه الکترونیکی که به عنوان نسخه الکترونیکی یا eRx نیز شناخته می‌شود، نسخه دیجیتال نسخه کاغذی است.

به جای اینکه پزشک داروها را روی یک تکه کاغذ بنویسد، از نرم‌افزار تخصصی استفاده می‌کند تا نسخه را مستقیماً به سیستم رایانه داروخانه شما ارسال کنند. این امر نیاز به کاغذبازی فیزیکی را از بین می‌برد و روند توزیع دارو را سرعت می‌بخشد.

یکی از مزایای کلیدی نسخه های الکترونیکی دقت است. با توجه به اینکه نسخه‌های دست‌نویس معمولاً ممکن است که توسط داروسازان به صورت اشتباه خوانده شوند، هنگام ترجمه آنها به داروهای واقعی جای اشتباه وجود دارد. نسخه‌های الکترونیکی این موضوع را از بین می‌برند زیرا تمام اطلاعات مربوطه به صورت الکترونیکی بدون هیچ گونه امکانی برای تفسیر نادرست منتقل می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  مصرف مولتی ویتامین بارداری ضروری است؟

علاوه بر این، نسخه های الکترونیکی راحتی را برای بیماران فراهم می‌کند. به جای اینکه مانند سال های گذشته نسخه کاغذی را به صورت فیزیکی در پیشخوان داروخانه ارسال کنید؛ که می‌تواند زمان زیادی را از شما بگیرد استفاده از نسخه آنلاین به شما کمک می‌کند تا دیگر نیازی به بردن کاغذ فیزیکی نباشد.

مشاهده نسخه الکترونیکی توسط بیمار

نسخه های الکترونیکی چگونه برای بیماران مفید است؟

نسخه های الکترونیکی روش دسترسی بیماران به داروهای خود را متحول کرده است و مزایای متعددی را ارائه می‌دهد.

نسخه های الکترونیکی دریافت داروهای خود را برای بیماران آسان تر و راحت تر می‌کند. دیگر لازم نیست نگران از دست دادن نسخه کاغذی یا مراجعه های متعدد به داروخانه باشند. با یک نسخه الکترونیکی، بیمار می‌تواند به سادگی به هر داروخانه ای که انتخاب می‌کند مراجعه کرده و داروی خود را برای تحویل گرفتن آماده کند.
علاوه بر این، نسخه های الکترونیکی با کاهش خطاها و بهبود دقت، ایمنی بیمار را افزایش می‌دهد. دست خط ناخوانا روی نسخه های کاغذی مدت هاست که باعث نگرانی بوده و منجر به اشتباهات یا سوء تفاهم های احتمالی در داروخانه شده است. تجویز الکترونیکی این مشکل را از بین می‌برد زیرا همه چیز به صورت الکترونیکی تایپ می‌شود بنابراین وضوح و به حداقل رساندن اشتباهات را تضمین می‌کند.

علاوه بر این، نسخه های الکترونیکی ارتباط بهتری را بین پزشکان و داروخانه ها ترویج می‌کند. تجویز کنندگان می‌توانند دستورالعمل‌های دقیقی را در رابطه با دوز، دفعات استفاده و تداخلات احتمالی با سایر داروها مستقیماً برای داروساز ارسال کنند؛ اطلاعاتی که ممکن است در نسخه های قدیمی نادیده گرفته شوند یا اشتباه درک شوند.
هم چنین نسخه های الکترونیکی مزایای صرفه جویی در هزینه را برای بیماران ارائه می‌دهد. با ساده‌سازی فرآیندها و کاهش کاغذبازی‌ های مرتبط با روش‌های قدیمی نسخه‌نویسی، جای کمتری برای خطاها یا تاخیرهایی که می‌تواند منجر به هزینه‌های اضافی برای بیماران شود، وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  راهنمای تغذیه کودکان و اطفال

دیجیتالی شدن فرآیندهای نسخه نویسی نه تنها کار را برای بیماران ساده می‌کند، بلکه ارتباطات بین پزشکان را نیز بهبود می‌بخشد و در نتیجه نتایج مراقبت بهتری به همراه دارد.

معایب نسخه های الکترونیکی چیست؟

نسخه های الکترونیکی بدون شک شیوه تجویز و مدیریت دارو را متحول کرده است. با این حال، مانند هر سیستم دیگری، چند اشکال وجود دارد که باید به آنها توجه داشت.

یکی از اشکالات احتمالی امکان به وجود آمدن مشکلات و خطاهای فنی است که می‌تواند منجر به عدم دقت نسخه یا تاخیر در دسترسی به دارو ها شود.

یکی دیگر از نگرانی ‌های مربوط به نسخه‌های الکترونیکی، موضوع حفظ حریم خصوصی بیمار و امنیت داده‌ها است. از آنجایی که نسخه های الکترونیکی حاوی اطلاعات حساس پزشکی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند، همیشه احتمال دسترسی غیرمجاز یا تلاش برای هک وجود دارد. به‌علاوه، اگر برای برخی از بیماران در استفاده از فناوری راحت نباشند یا دسترسی محدودی به دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند یا رایانه داشته باشند، ممکن است درک استفاده از این سیستم جدید دشوار باشد.

این مورد می‌تواند منجر به مشکلاتی در مشاهده نسخه‌های الکترونیکی آنها و درک نحوه حرکت در پلت فرم دیجیتال شود. علیرغم این اشکالات، توجه به این نکته مهم است که به طور مداوم تلاش هایی برای رفع این نگرانی ها و بهبود تجربه کلی برای پزشکان و بیماران به طور یکسان انجام می‌شود.

با هوشیاری در مورد اقدامات حفظ حریم خصوصی و تضمین دسترسی برای همه بیماران، می‌توانیم در جهت به حداکثر رساندن مزایا و در عین حال به حداقل رساندن هرگونه جنبه منفی مرتبط با نسخه‌های الکترونیکی کار کنیم.

بیشتر بخوانید:  راهنمای خود مراقبتی و بهبود ایمنی در برابر ویروس کرونا بر اساس اصول بهداشتی، پزشکی رایج و آموزه‌های طب ایرانی

نحوه مشاهده نسخه الکترونیکی خود

برای مشاهده کردن نسخه های الکترونیکی روش های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید نسخه خود را در هر زمانی که مایل باشید مشاهده کنید.

یکی از این روش ها مراجعه به وبسایت تامین اجتماعی به آدرس http://es.tamin.ir/ مراجعه می‌کنید و پس از ورود به حساب کاربری خود باید به قسمت بیمه شدگان مراجعه کنید.

بعد از این که به قسمت بیمه شدگان مراجعه کردید از قسمت خدمات سلامت الکترونیک می‌توانید نسخه خود را مشاهده کنید.

مشاهده نسخه الکترونیکی توسط بیمار

سپس برای ثبت نام باید اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و نسخه خود را مشاهده کنید.

سخن پایانی

امروزه استفاده از نسخه های الکترونیک جای نسخه های کاغذی و سنتی را گرفته و دیگر بیمارستان ها از این نوع نسخه استفاده می‌کنند. در این مقاله ما به مزایا و معایب استفاده از این نوع نسخه پرداختیم، مزایای زیاد این روش موجب شده است امروزه تمام بیمارستان های کشور سعی در استفاده از این نوع نسخه را دارند.