بهترین روش گرفتن فشار خون
بهترین روش گرفتن فشار خون

فشار خون چیست؟

یکی از چهار علائم حیاتی بدن انسان، فشار خون است که باید به صورت روزانه یا هر چند وقت یک‌بار، مورد بررسی قرار گیرد. فشار خون به نیرویی گفته می‌شود که از سمت جریان خون جاری در داخل بدن، به دیواره رگ ها وارد می‌گردد. میزان فشار خون با کمک دستگاهی به نام فشار سنج اندازه گیری شده و امروزه مدل‌های مختلفی از این دستگاه در بازار وجود دارد. فشار سنج بسته به عملکرد خود به سه دسته فشار سنج جیوه‌ای، فشار سنج دیجیتال و فشار سنج عقربه‌ای تقسیم می‌شود. معمولا دستگاه‌های فشار سنج دیجیتال مخصوصا نوع بازویی آن، کمترین میزان خطا را دارند و می‌توان آن را جز بهترین روش‌های گرفتن فشار خون دانست.

بهترین روش گرفتن فشار خون

فرقی نمی‌کند که دستگاه فشار سنج شما در چه دسته‌ای جای می‌گیرد، به طور کلی باید شرایط بدن و نحوه نشستن به شکلی باشد که کمترین میزان خطا در انداره گیری فشار خون وجود داشته باشد. پیش از آشنایی با چند دستگاه فشار سنج محبوب در بازار، نکاتی در مورد روش صحیح گرفتن فشار خون را با هم مرور می‌کنیم.

بهترین روش گرفتن فشار خون با دستگاه های دیجیتالی توسط متخصص

  •        برای گرفتن فشار خون باید ابتدا محل نشستن خود را مشخص کنید. دراز کشیدن بر روی تخت یا نشستن در سطح غیر مناسب، باعث ایجاد خطاهایی در روند اندازه گیری فشار خون خواهند شد. برای گرفتن فشار خون به صورت صاف و عمودی بر روی یک صندلی نشسته و کمر خود را به صندلی تکیه دهید. در این حالت، بدن و عضلات شما در راحت‌ترین حالت ممکن قرار گرفته و میزان اشتباه تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
  •        در طول روند اندازه گیری فشار خون، بهتر است بازوی خود را بر روی یک میز قرار دهید تا حرکت نکند. حرکت دادن بازو باعث ایجاد خطا در هنگام اندازه گیری فشار خون خواهد شد.
  •        همانطور که اشاره شد فشار سنج، فشار خون را اندازه گیری می‌کند و این فشار خون با ورود برخی مواد دچار نوسان خواهد شد. به طور مثال مصرف نوشابه می‌تواند قند خون را افزایش داده و باعث ایجاد مشکلاتی در حین اندازه گیری فشار خون گردد. بهتر است یک ساعت قبل از بررسی فشار خون از نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، نوشیدنی انرژی زا و … استفاده نکنید.
  •        زمانی که آرام هستید فشار خون بدن را اندازه گیری کنید. وقتی تحت استرس شدید قرار دارید و یا تازه از یک فعالیت جسمانی مانند تمرینات ورزشی بازگشته‌اید، صبر کنید تا بدن به حالت عادی خود بازگردد و سپس فشار را اندازه گیری نمایید. با آرام بودن بدن، خطای اندازه گیری هم تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
  •        اگر به توصیه پزشک باید در روز بارها فشار خون را بررسی کنید، بهتر است این اندازه گیری را یک بار در صبح و پیش از صبحانه و بار دوم پیش از شام انجام دهید. اندازه گیری بیش از دو بار نتایج مفیدی برای شما به همراه نخواهد شد و در صورت مشاوره با متخصصین این زمینه هم متوجه خواهید شد که دو بار در روز کافی خواهد بود.
بیشتر بخوانید:  بهترین درمان آسم

بهتر است فشار خون در اتاقی انجام شود که دمای آن متوسط بوده و زیادی گرم یا سرد نیست.

بهترین روش گرفتن فشار خون با دستگاه دیجیتالیمچ بند

معرفی چند دستگاه فشار سنج

 اگر جز افرادی هستید که هر روز باید فشار خون خود را بررسی کنید، می‌توانید یکی از انواع فشارسنج‌ها خریداری کرده و با چند مرحله ساده، فشار خون بدن را اندازه بگیرید. در ادامه به معرفی چند دستگاه فشار خون کاربردی می‌پردازیم که می‌توانید برای مطب یا منزل خود از آن‌ها استفاده نمایید.

  •        فشارسنج مچی BW37 امسیگ: نسل جدید فشار سنج‌ها با نام فشار سنج مچی شناخته می‌شود که نحوه کار با آن‌ها بسیار راحت است. در فشار سنج‌های مچی تنها کافیست آن را بر روی مچ دست ببندید و دست را هم سطح قلب نگه دارید. پس از روشن کردن فشار سنج، این دستگاه به صورت خودکار شروع به اندازه گیری فشار خون شما می‌کند و پس از چند دقیقه فشار خون بدن را بر روی نمایشگر نشان می‌دهد. با توجه به کارکرد ساده این مدل، فشار سنج های مچی برای استفاده در منزل بهترین گزینه هستند. اگر قصد خرید فشار سنج مچی را داشتید، به شما فشار سنج مچی BW37 امسیگ را توصیه می‌کنیم. این فشار سنج تحت استانداردهای روز آلمان تولید شده و دقت بسیار بالایی برای نمایش فشار خون خدمت شما ارائه خواهد داد.
  •        فشارسنج بازویی BO77 plus: فشارسنج‌های بازویی هم عملکردی مشابه فشار سنج مچی دارند و تنها کافی است آن‌ را کمی بالاتر از بازو ببندید. پس از قرار دادن صحیح فشار سنج بر روی بازو، به صورت خودکار شروع به اندازه گیری فشار خون می‌کند و پس از لحظاتی، فشار خون و ضربان قلب را به شما نمایش خواهد داد. فشارسنج بازویی BO77 plus از جمله بهترین فشار سنج‌های بازویی موجود در بازار است که با طول عمر و کیفیت بالا، تا همیشه کنار شما خواهد بود.
  •        فشارسنج عقربه ای مدل SP05 امسیگ: فشار سنج های عقربه ای متدوال‌ترین نوع فشار سنج است که معمولا در بیمارستان و مطب پزشکان با آن‌ها برخورد داشته‌اید. حمل و نقل این دسته از فشار سنج‌ها بسیار راحت بوده و قیمت مناسب‌تری هم نسبت به سایر مدل‌ها دارد. اگر به جای فشار سنج‌های دیجیتال ترجیح می‌دهید از شکل سنتی آن استفاده کنید، فشارسنج عقربه ای مدل SP05 امسیگ گزینه ایده‌آلی خواهد بود.
بیشتر بخوانید:  آشنایی با انواع دارو های ضد افسردگی

برای خرید انواع دستگاه‌های فشار سنج با بهترین کیفیت و قیمت مناسب می‌توانید به داروخانه اینترنتی داروبیار مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. چنانچه انتخاب بین مدل‌های متنوع فشار سنج دشوار است، پیش از خرید امکان مشاوره با کارشناسان فروش مجموعه وجود دارد. کارشناسان ما راهنمایی های لازم را خدمت شما ارائه خواهند داد.