در چه مواد غذایی پروتئین وی وجود دارد؟
در چه مواد غذایی پروتئین وی وجود دارد؟

در چه مواد غذایی پروتئین وی وجود دارد؟

پروتئین وی در واقع نوعی پروتئین شیر است؛ همان مایع شفافی است که شما در بالای برخی از محصولات لبنی و حاوی پروتئین بالا می بینید. قبل تر ها تصور میشد که مایعی که در هنگام تولید شیر و ماست تولید می شود هیچ مزیتی ندارد و زائد و بی مصرف است. اما خوب است بدانید که این مایع شفاف به ظاهر بی مصرف حاوی انواع پپتید های عملکری، اسید آمنه های شاخه دار،ایمونوگلوبین،  و آنتی اکسیدان ها است و ارزش غذایی بالایی دارد.مواد تشکیل دهنده ی پروتئین وی شامل 20 درصد پروتئین شیر و ما بقیه آن کازئین است. ابتدا پروتئین شیر از کازئین جدا شده و در طی عملکرد خاص سازی پروتئین وی تهیه می شود. پروتئین وی در تقویت سیستم ایمنی  و افزایش حجم عضله و کاهش وزن نقش مهم دارد و به طور گسترده توسط وزشکاران مصرف می شود. با وجود اینکه پروتئین وی در انواعی از مواد غذایی وجود دارد اما این مقدار معمولا برای ورزشکاران کفابت نمی کند.  در ادامه به مواد غذایی که حاوی پروتئین وی هستند اشاره می شود.

در چه مواد غذایی پروتئین وی وجود دارد؟

  • شیر گاو و بز

شیر گاو حاوی پروتئین زیادی است، از این مقدار پروتئین در شیر گاو و بز 20 درصد آن پروتئین وی است. اگر شما بعد از تمرینات ورزشی خود مقداری شیر گاو مصرف کنید مثل این است که پروتئین وی مصرف نموده اید  و انرژی مشابه پروتئین وی از خود نشان می دهد و در تحریک عضلات نقش مهمی دارد. تحقیق در سال 2015 نشان داد که اگر مردان میان سال پس از تمرینات ورزشی خود شیر گاو مصرف کنند مثل این است که پروتئین وی مصرف نموده است و تاثیر یکسانی بر فعال سازی سنتز پروتئین عضلات دارد. اما مطالعات بعدی نشان داد که مصرف پروتئین وی نسبت به شیر سرعت تاثیر گذاری بالا تری دارد.

  • پنیر

پنیر ریکوتا که به صورت فشرده شده است و دارای رطوبت بالایی است و یکی از منابع اصلی پروتئین وی محسوب می شود. این نوع پنیر به شیوه های مختلفی تولید می شود و بر اساس شیوه ای که تولید می شود میتوان میزان ربادی پروتئین وی را در خود جای دهد. به عنوان مثال بسته به اینکه پنیر ریکوتا از آب پنیر تهیه شده باشد و یا از مخلوط آب شیر و پنیر تهیه شده باشد حاوی  مقدارمتفاوتی پروتئین وی است. البته بعضی از افراد پتیر ریکوتا در تنها از شیر درست می کنند.این گونه نیست که سایر پنیرها حاوی پروتئین وی نباشند همه ی انواع پنیر ها حلوی مقداری پروتئین وی هستند. حتی پیر های سفت نیز حاوی پروتئین وی هستند. شما هنگام باز کردن جلو پنیر مایع سفید زندگی که روی آن قرار گرفته را مشاهده می کنید این همان پروتئین وی است.

بیشتر بخوانید:  بهترین زمان شروع مصرف مکمل بدنسازی چه هنگامی است؟ !

در چه مواد غذایی پروتئین وی وجود دارد؟

  • ماست

 

در میان منابع مختلف پروتئین وی که راحت تر قابل دسترس هستند ماست می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای شما باشد. ماست یکی از انواع لبنیات مفید است که علاوه بر پروتئین وی حاوی کلسیم، پتاسیم و پروبیوتیک است که نقش مهمی در سلامت روده دارد. اگر برای تهیه ی ماست آب پنیر را جدا کنید که باعث کاهش پروتئین وی می شود.

.