در چه مواد غذایی پروتئین وی وجود دارد؟
پروتئین وی در چه مواد غذایی وجود دارد؟

پروتئین وی در واقع نوعی پروتئین شیر است؛ همان مایع شفافی است که شما در بالای برخی از محصولات لبنی و حاوی پروتئین بالا می بینید. قبل تر ها تصور میشد که مایعی که در هنگام تولید شیر و ماست تولید می شود هیچ مزیتی ندارد و زائد و بی مصرف است. اما خوب است بدانید که این مایع شفاف به ظاهر بی مصرف حاوی انواع پپتید های عملکری، اسید آمنه های شاخه دار،ایمونوگلوبین،  و آنتی اکسیدان ها است و ارزش غذایی بالایی دارد.مواد تشکیل دهنده ی پروتئین وی شامل 20 درصد پروتئین شیر و ما بقیه آن کازئین است. ابتدا پروتئین شیر از کازئین جدا شده و در طی عملکرد خاص سازی پروتئین وی تهیه می شود. پروتئین وی در تقویت سیستم ایمنی  و افزایش حجم عضله و کاهش وزن نقش مهم دارد و به طور گسترده توسط وزشکاران مصرف می شود. با وجود اینکه پروتئین وی در انواعی از مواد غذایی وجود دارد اما این مقدار معمولا برای ورزشکاران کفابت نمی کند.  در ادامه به پروتئین وی در چه مواد غذایی وجود دارد اشاره می شود.

لیست بهترین محصولات پروتئین وی در داروخانه آنلاین داروبیار

در چه مواد غذایی پروتئین وی وجود دارد؟

پروتئین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

مواد غذایی پروتئین در 100 گرم درصد کالری از پروتئین
پودر پروتئین وی ایزوله 90g 100%
ماست بدون چربی 9.7g 70%
شیر غلیظ شده 5.7g 70%
پنیر 12g 60%
شیک آماده پروتئینی 7.5g 50%
پنیر چدار 23.3g 20%
شیر 3.3g 30%
بستنی پروتئینی 7.6g 20%
خامه 5.7g 20%
  • شیر گاو و بز

شیر گاو حاوی پروتئین زیادی است، از این مقدار پروتئین در شیر گاو و بز 20 درصد آن پروتئین وی است. اگر شما بعد از تمرینات ورزشی خود مقداری شیر گاو مصرف کنید مثل این است که پروتئین وی مصرف نموده اید  و انرژی مشابه پروتئین وی از خود نشان می دهد و در تحریک عضلات نقش مهمی دارد. تحقیق در سال 2015 نشان داد که اگر مردان میان سال پس از تمرینات ورزشی خود شیر گاو مصرف کنند مثل این است که پروتئین وی مصرف نموده است و تاثیر یکسانی بر فعال سازی سنتز پروتئین عضلات دارد. اما مطالعات بعدی نشان داد که مصرف پروتئین وی نسبت به شیر سرعت تاثیر گذاری بالا تری دارد.

  • پنیر

پنیر ریکوتا که به صورت فشرده شده است و دارای رطوبت بالایی است و یکی از منابع اصلی پروتئین وی محسوب می شود. این نوع پنیر به شیوه های مختلفی تولید می شود و بر اساس شیوه ای که تولید می شود میتوان میزان زیادی پروتئین وی را در خود جای دهد. به عنوان مثال بسته به اینکه پنیر ریکوتا از آب پنیر تهیه شده باشد و یا از مخلوط آب شیر و پنیر تهیه شده باشد، حاوی مقدارمتفاوتی پروتئین وی است. البته بعضی از افراد پتیر ریکوتا را تنها از شیر درست می کنند. این گونه نیست که سایر پنیرها حاوی پروتئین وی نباشند؛ همه ی انواع پنیر ها حلوی مقداری پروتئین وی هستند. حتی پنیر های سفت نیز حاوی پروتئین وی هستند. شما هنگام باز کردن درب پنیر، مایع سفید رنگی که روی آن قرار گرفته را مشاهده می کنید این همان پروتئین وی است.

بیشتر بخوانید:  لیست مکمل‌های بدنسازی مورد تایید وزارت بهداشت

در چه مواد غذایی پروتئین وی وجود دارد؟

  • ماست

در میان منابع مختلف پروتئین وی که راحت تر قابل دسترس هستند، ماست می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای شما باشد. ماست یکی از انواع لبنیات مفید است که علاوه بر پروتئین وی حاوی کلسیم، پتاسیم و پروبیوتیک است که نقش مهمی در سلامت روده دارد. اگر برای تهیه ی ماست آب پنیر را جدا کنید که باعث کاهش پروتئین وی می شود.