علامت و نشانه کمبود ویتامین ث

 علامت و نشانه کمبود ویتامین ث ویتامین ثیک ماده مغذی ضروری است که برای جلوگیری از کمبود آن باید به طور منظم مصرف شود.در این مقاله سایت داروبیار می‌خواهد ۱۵ علامت و نشانه کمبود ویتامین ث را به شما معرفی کند.

شایع‌ترین علل کمبود ویتامین C عبارتند از:

یک. رژیم غذایی نامناسب

دو. اعتیاد به الکل

سه. بی اشتهایی

چهار. بیماری‌های روانی شدید

پنج. سیگار کشیدن و دیالیز

اگر دچار کمبود ویتامین ث بشوید دو نوع علامت در شما ظاهر می‌شود که یکی برای بروزش ماه‌ها زمان لازم است و دیگری خیلی زود خود را نمایان می‌کند. شما باید مراقب علائم دوم باشید تا درصورت بروز به پزشک مراجعه کنید.در این مقاله سایت داروبیار 15 علامت و نشانه کمبود ویتامینث  را برای شما آورده است.

1. پوست ناهموار

ویتامین ث  یکی از عوامل مهم تولید کلاژن است. هنگامی که سطح ویتامین ث پایین باشد، یک بیماری پوستی به نام کراتوز پیلاریس می‌تواند ایجاد شود.در این وضعیت، به دلیل تجمع پروتئین کراتین در داخل منافذ، حالتی ناهموار شبیه پوست مرغ در پشت بازوها، ران‌ها یا باسن ایجاد می‌شود. این بیماری بعد از سه تا پنج ماه کمبود ویتامین ث به وجود می‌آید. درصورتی که مکمل ویتامین ث استفاده شود، این بیماری نیز ناپدید خواهد شد. البته وجود آن به تنهایی برای تشخیص کمبود ویتامین ث کافی نیست.

2. چوب پنبه‌ای شدن شکل موهای بدن

کمبود ویتامین ث  می‌تواند باعث رشد مو به شکل خمیده یا پیچ خورده به دلیل نقص‌هایی در ساختار پروتئین مو در هنگام رشد، شود. چوب پنبه‌ای شدن موها از نشانه‌های مهم کمبود ویتامین ث است که البته ممکن است متوجه آن نشوید، زیرا این موهای آسیب‌دیده بیشتر دچار شکستگی یا ریزش می‌شوند.این ناهنجاری‌های مو اغلب در عرض یک ماه پس از درمان  برطرف می‌شود.

3. قرمز روشن شدن فولیکول‌های مو

 

فولیکول‌های مو در سطح پوست حاوی رگ‌های خونی بسیار ریزی هستند که خون و مواد مغذی را به مو می‌رسانند. درصورت کمبود ویتامین ث این رگ‌ها کوچک و شکننده می‌شوند. این اتفاق باعث می‌شود لکه‌های کوچک و قرمز روشن در اطراف فولیکول‌های مو ظاهر شوند.این مسئله به عنوان خونریزی اطراف فولیکولی و یک نشانه کاملاً مستند از کمبود شدید ویتامین ث  شناخته می‌شود. مصرف مکمل‌های ویتامین ث  معمولاً این علامت را در عرض دو هفته برطرف می‌کند.

 

4. ناخن‌های قاشقی شکل دارای لکه‌ها یا خطوط قرمز

ناخن‌های قاشقی شکل اغلب نازک و شکننده هستند.خطوط عمودی یا لکه‌های قرمز ناخن، که به‌عنوان خونریزی شکافی شناخته می‌شوند، ممکن است در هنگام کمبود ویتامین ث  به دلیل رگ‌های خونی ضعیف که به راحتی پاره می‌شوند، ظاهر شوند. لازم به ذکر است که این مسئله نشانه اصلی تشخیص این بیماری نیست.

5. پوست خشک و آسیب دیده

پوست سالم مقدار زیادی ویتامین ث مخصوصا در لایه بیرونی پوست  خود دارد. به طور کلی، مصرف زیاد ویتامین ث با کیفیت بهتر پوست همراه است، در حالی که دریافت کمتر از 10 درصد آن با افزایش خطر ابتلا به پوست خشک و چروک همراه است. البته عوامل دیگری نیز باعث این مسئله می‌شود. بنابراین این مسئله برای تشخیص کمبود این ویتامین کافی نیست.

6. کبود شدن آسان بدن

کبودی زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی زیر پوست پاره می‌شوند و باعث نشت خون به نواحی اطراف می‌شود.کبود شدن آسان بدن از اصلی‌ترین نشانه‌های کمبود این ویتامین است زیرا در اثر کاهش کلاژن اتفاق می‌افتد. کبود شدن آسان بدن اغلب یکی از اولین علائم ککمبوداین ویتامین به حساب می‌آید که اگر آن را دیدید لازم است حتما آزمایشات لازم را درباره میزان ویتامین ث بدن خود بدهید.

 

7. بهبود آهسته زخم‌ها

از آنجایی که کمبود ویتامین ث  سرعت کلاژن سازی را کاهش می‌دهد، در نتیجه باعث می‌شود زخم‌ها نیز کندتر بهبود پیدا کنند. وقتی که این کمبود شدید احتنال باز شدن دوباره زخم‌های قدیمی هم حتی وجود دارد . آرام ترمیم شدن زخم یکی از علائم کمبود ویتامین ث آن هم از نوع حاد است که پس از چندین ماه کمبود شدید این ویتامین ظاهر می‌شود.

 

 
8. مفاصل دردناک و متورم

 

به دلیل آن که مفاصل مقدار زیادی بافت غنی از کلاژن دارند، در اثر کمبود ویتامین ث  آسیب خواهند دید.موارد زیادی از درد مفاصل مرتبط با کمبود ویتامین ثگزارش شده است که اغلب به اندازه ای شدید است که باعث لنگیدن یا مشکل در راه رفتن می‌شود.  خونریزی در مفاصل، درد و تورم نیز یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین ث است.با این حال، هر دوی این علائم را با مصرف مکمل‌های ویتامین ث  در عرض یک هفته برطرف می‌شود.

 

9. استخوان‌های ضعیف

 

کمبود ویتامین ثنیز می‌تواند بر سلامت استخوان‌ها تأثیر بگذارد.  تحقیقات نشان داده است که ویتامین ثنقش مهمی در تشکیل استخوان دارد، بنابراین کمبود آن می‌تواند سرعت تحلیل استخوان را افزایش دهد.اسکلت بچه‌ها نیز در اثر کمبود این ویتامین آسیب می‌بیند چرا که آن‌ها در سن رشد قرار دارند.

 

10. خونریزی لثه و ادر نتیجه افتادن دندان‌ها

 

 قرمز متورم بودن لثه‌ها و همچنین خونریزی آن‌ها میز می‌تواند علامت دیگری باشد.در صورت نبود ویتامین ث  کافی، لثه ضعیف شده و در نهایت دچار التهاب شدید می گردد. در نتیجه رگ‌های خونی در اثر این التهاب دچار خونریزی می‌شوند.وقتی کمبود ویتامین ثشدید شود،لثه‌ها ظاهری بنفش و پوسیده به خود می‌گیرند.در نهایت، دندان‌ها ممکن است به دلیل لثه‌های ناسالم و عاج ضعیف، لایه داخلی کلسیفیه دندان‌ها بیفتند.

 

 

11. ایمنی ضعیف

مطالعات نشان می‌دهد که ویتامین ث  در انواع مختلف سلول‌های ایمنی تجمع می‌یابد تا به آنها در مبارزه با عفونت و از بین بردن پاتوژن‌های ایجاد کننده بیماری کمک کند.کمبود ویتامین ث  با ایمنی ضعیف و بیماری‌های جدی مانند ذات‌الریه مرتبط است.

 

12. کم خونی و فقر آهن همیشگی

 

ویتامین ث  و کم خونی و فقر آهن اغلب با هم بروز می‌کنند.علائم کم خونی و فقر آهن شامل رنگ پریدگی، خستگی، مشکل تنفسی در حین ورزش، خشکی پوست و مو، سردرد و ناخن‌های قاشقی شکل است.کمبود ویتامین ث همچنین خطر خونریزی بیش از حد را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به کم خونی بیشتر شود.اگر کم خونی ناشی از فقر آهن برای مدت طولانی و بدون هیچ دلیل واضحی ادامه یابد، بهتر است که سطح ویتامین ث خود را بررسی کنید.

13. خستگی و بد خلقی

 

دو مورد از اولین نشانه‌های کمبود ویتامین ث، خستگی و بد خلقی است.این علائم حتی می‌توانند قبل از کمبود کامل این ویتامین ظاهر شوند. در حالی که خستگی و تحریک پذیری ممکن است برخی از اولین علائم ناشی از کمبود ویتامین ث باشد، معمولاً پس از چند روز مصرف کافی یا ظرف 24 ساعت پس از مصرف مکمل با دوز بالا برطرف می‌شوند.

14. افزایش وزن بدون دلیل

ویتامین ث ممکن است با تنظیم آزادسازی چربی از سلول‌های چربی، کاهش هورمون‌های استرس و کاهش  محافظت در برابر چاقی کمک کند.جالب اینجاست حتی در افراد معمولی نیز بین ویتامین ث  خون و چربی شکم ارتباط وجود دارد.با وجود این که چربی اضافی بدن به تنهایی برای نشان دادن کمبود ویتامین ث  کافی نیست، اما این احتمال وجود دارد که پس از رد سایر عوامل، این عامل نیز بررسی شود.

 

15. التهاب مزمن و استرس اکسیداتیو

ویتامین ث  یکی از مهم‌ترین آنتی اکسیدان‌های محلول در آب بدن است، با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد که می‌توانند باعث استرس اکسیداتیو و التهاب در بدن شوند، از آسیب سلولی جلوگیری می‌کند. این نوع استرس و التهاب با بیماری‌های مزمن مختلفی مثل بیماری های قلبی یا دیابت ارتباط دارد.

 

نتیجه گیری نهایی درباره‌ی ۱۵ علامت و نشانه کمبود ویتامین ث

 

داروبیار در این مثاله ۱۵ علامت و نشانه کمبود ویتامین ث را برای شما توضیح داد. برای این که به کمبود ویتامین ث دچار نشوید آن را حتما در رژیم غذایی خود لحاظ کنید. میوه‌‌ها و سبزیجات تازه منابع عالی ویتامین ث هستند و در صورت مصرف روزانه از کمبود آن جلوگیری می‌کنند. از مکمل آن هم می‌توانید استفاده کنید اما بهتر است از منابع طبیعی آن را تامین کنید. البته مکمل ویتامین ث  سمی نیست اما ممکن است در دوز‌های بالا عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:  بهترین درمان آسم