عوارض پروتئین وی- مصرف پروتئین در بدنسازی
مضرات و عوارض مصرف پروتئین وی در بدنسازی

موضوعی که امروزه بین اغلب جوانان و خصوصا آقایان، در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی است، تمایل به ایجاد عضله با کمک مصرف مکمل های پروتئینی است. افراد پروتئین ها را در قالب نوشیدنی ها و پودرهای بدنسازی مصرف می کنند و به این شکل بافت های عضلانی در بدن آنها ایجاد خواهد شد. در این پودرها و نوشیدنی ها، اسید آمینه و ترکیب های پروتئینی وجود دارد که می تواند در بدن عضله سازی کند. البته این یک طرف ماجراست و در طرف دیگر آن، بی شمار عوارض پروتئین وی وجود دارد که برخی از آنها می توانند جان انسان را با خطر مواجه کنند و امکان داشتن یک زندگی راحت و بدون بیماری را از انسان سلب کنند.

نکته ای که در اینجا لازم می دانیم تذکر دهیم این است که برخی از مکمل های پروتئینی که دارای ترکیبات غیر مجاز هستند، باعث ایجاد عوارض می شوند. به جهت اهمیت موضوع و اینکه امروزه اغلب پسرهای جوان تمایل به افزایش عضله دارند، ما تصمیم گرفتیم در مورد عوارض مصرف مکمل های پروتئینی بدنسازی نکاتی را با شما در میان گذاریم. البته تنها خواهشی که از شما داریم این است که چنانچه در حال خوردن نوشیدنی ها و پودرهای عضله ساز هستید، به عوارض پروتئین وی ذکر شده در این متن دقت کرده و با بی توجهی از آنها گذر نکنید.

جهت خرید پروتئین وی اینجا کلیک کنید.

عوارض پروتئین وی

افزایش وزن

معمولا توصیه می شود که برای کاهش وزن، میزان پروتئین در غذای روزانه افزایش پیدا کند و به همین دلیل افراد به رژیم هایی گرایش پیدا می کنند که در آن، مقدار زیادی از این ماده وجود دارد. البته در این میان هستند افرادی که دچار اشتباه شده و به سراغ مکمل های بدنسازی می روند. کاهش وزنی که به واسطه خوردن مواد پروتئینی ایجاد شده، اتفاق می افتد، احتمال آنکه میزان وزن فرد به حالت قبل برگردد و حتی از قبل هم بیشتر شود، کم نیست.

بیشتر بخوانید:  سرلاک برای بدنسازی

اختلال در دستگاه گوارش

درد دل عوارض مصرف پروتئین در بدنسازی

از دیگر عوارض پروتئین وی، به وجود آمدن اختلال در عملکرد دستگاه گوارش است. از جمله این اختلالات می توان به دل درد، نفخ، اسهال و یا دلپیچه اشاره کرد. در برخی از مکمل های پروتئینی، ماده ای به نام لاکتوز وجود دارد و دستگاه گوارش بعضی از افراد قادر به تحمل و هضم این ماده نیست و در پی این عدم توانایی، مشکلاتی که در فوق به آنها اشاره کردیم، بروز پیدا می کند.

بروز حساسیت در پوست

یکی دیگر از عوارض مصرف پروتئین در بدنسازی به وجود آمدن حساسیت های پوستی مانند کهیر، تورم صورت و یا ایجاد تورم در زبان و حنجره و بروز جوش و آکنه است. این یکی از مشکلاتی است که در برخی از مصرف کنندگان مکمل های پروتئینی بروز پیدا کرده و بعضی افراد بعد از مصرف آن ممکن است تصور کنند که مکمل مذکور از کیفیت لازمه برخوردار نبوده است؛ در صورتی که چنین نیست و اصل ماجرا چیز دیگری است. واقعیت ماجرا این است که در برخی از انواع مکمل ها، فاکتورهای رشد وجود دارد و این فاکتورها در اثر تحریک انسولین، موجب افزایش میزان چربی بدن و پوست شده و در نتیجه جوش و آکنه ظاهر می شود.

بداخلاقی

از دیگر عوارض مصرف پروتئین در بدنسازی، بداخلاقی و یا کج خلقی است. در رژیم هایی که بر روی مصرف پروتئین تاکید می شود، کربوهیدرات کاهش پیدا می کند و این کاهش به شدت بر روی خلق و خوی فرد تاثیر منفی می گذارد. طی تحقیقی که در سال 2009 انجام شد، افرادی که در یک بازه زمانی یک ساله رژیم هایی با کمترین میزان کربوهیدرات و مقدار فراوانی پروتئین را رعایت کرده اند، از نظر خلق و خو دچار افت های فراوانی شده و این مورد تاثیر بسیار منفی بر روی واکنش این افراد و برخورد آنها با اطرافیان داشته است. از دیگر عوارضی که در مورد این نوع رژیم ها ذکر می شود افسردگی، بی قراری و افزایش تحریک پذیری می باشد.

بیشتر بخوانید:  مکمل بدنسازی برای افراد لاغر

عوارض پروتئین وی بر ریزش مو

یکی دیگر از عوارض پروتئین وی، ریزش مو است. این عارضه یکی از عوارض شایع در آقایان است و در همه مکمل های پروتئینی ظاهر نمی شود. برخی انواع مکمل های پروتئینی، حتی قادرند رشد موها را تقویت کرده و تاثر مثبتی بر روی سلامت مو داشته باشند. مصرف بعضی از مکمل ها موجب افزایش یک هورمون خاص در بدن شده و معمولا در کسانی که ژن ریزش مو در بدن آنها وجود دارد، این مورد شدیدتر بروز پیدا می کند.

عوارض پروتئین وی

به وجود آمدن اختلال در قاعدگی خانم ها

برخی از عوارض مصرف پروتئین در بدنسازی، تنها در بانوان مشاهده می شود. مثلا بعضی مکمل های پروتئینی که توسط خانم ها مصرف می شوند نیز ممکن عوارضی از جمله اختلال در قاعدگی داشته باشند. البته این نیز مشروط به این است که مکمل مصرف شده، حاوی مواد غیر مجاز بوده و در دوزهای مورد نیاز مصرف نشود. اگر این موارد رعایت شوند، احتمال آنکه این نوع عارضه بروز پیدا نکند وجود دارد.

ایجاد صفات ثانویه جنسی در خانم ها

معمولا مکمل هایی که حاوی ترکیبات و مواد غیر مجاز هستند، باعث بروز صفات ثانویه در خانم ها می شوند. این عارضه در اثر اختلال در ترشح هورمون ها ایجاد شده و باعث ایجاد صدای کلفت، رشد موهای زائد و ضخیم و بروز آکنه می شود.

برای خرید مکمل بدنسازی اینجا کلیک کنید.

بزرگ شدن سینه در آقایان

بزرگ شدن سینه آقایان

از دیگر عوارض مصرف پروتئین وی در بدنسازی که در آقایان ممکن است زیاد اتفاق بیفتد، بزرگ شدن سینه در آقایان است. مکمل هایی که در آنها مواد غیرمجاز وجود دارد، می تواند باعث بروز این عارضه شود.

بیشتر بخوانید:  بهترین مکمل بدنسازی برای بانوان

مضرات پروتئین وی و اختلال نعوظ در آقایان

مختل شدن و یا ایجاد اختلال در نعوظ از دیگر عوارض پروتئین وی است. در اینجا باز هم وجود ترکیبات غیر مجاز است که باعث به وجود آمدن این مشکل می شود. افرادی که به دنبال عضله سازی هستند، اگر از مکمل هایی که مجوز داشته و در آنها هیچ ماده غیرمجازی وجود ندارد استفاده کنند، این عارضه و دیگر عوارض، گریبانگیر آنها نخواهد شد و مشکلی به وجود نخواهد آمد. علاوه بر آن، مهم است که این مکمل ها در دوزهای توصیه شده، مصرف شوند و در مصرف آنها به هیچ عنوان نباید زیاده روی کرد.

تداخل دارویی

برخی از مکمل های پروتئینی، ممکن است با داروها تداخل داشته باشند. این تداخل دارویی ممکن است باعث بروز برخی آسیب ها به فرد شوند. اگر فرد، داروی خاصی مصرف می کند و همزمان هم می خواهد این مکمل ها را دریافت کند، باید به خوبی تحقیق کند و از اینکه مکمل با داروی وی تداخل دارد یا خیر اطمینان حاصل کند.

عوارض پروتئین وی روی کلیه و کبد

یکی از عوارضی که هنوز به صورت علمی به اثبات نرسیده است، آسیب به کلیه و کبد است. گرچه در مورد درستی و یا نادرستی این فرضیه، شک و شبهه هایی وجود دارد، اما بهتر است از مصرف این مکمل ها در دوزهای بالا و به صورت طولانی مدت اجتناب شود. احتمال آنکه این داروها در طولانی مدت عوارضی برای کلیه و کبد به وجود آورند، زیاد است و عاقلانه است که در این رابطه دقت بیشتری داشته شود و سلامتی اندام ها را فدای زیبایی نکرد.

عوارض مصرف مکمل های پروتئینی

با توجه به عوارضی که سوء مصرف مکمل های پروتئینی دارند، پیشنهاد می کنیم هر گونه مکمل بدنسازی را حتما زیر نظر متخصصین بدنسازی مصرف کنید. توجه به اصالت مکمل بدنسازی به شما کمک می کند تا عوارض آنها را کاهش دهید. شما می توانید در داروخانه آنلاین داروبیار انواع مکمل اصل را با خیال راحت خریداری کنید.