عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12
عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12

سایت ما در این مقاله قصد دارد به معرفی عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12  و بررسی تمام ابعاد مختلف   عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12  بپردازد. چنان چه شما نیز به دنبال یافتن اطلاعات کاملی  درباره ی   عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12  هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید

کمبود ویتامین B12 می ‌تواند در گیاهخوارانی که مکمل مصرف نمی ‌کنند یا در نتیجه ی  اختلال جذب رخ دهد.

 • کم خونی ایجاد می ‌شود و باعث رنگ پریدگی، ضعف، خستگی و در صورت شدید، تنگی نفس و سرگیجه می ‌شود.
 • کمبود شدید ویتامین B12 ممکن است به اعصاب آسیب برساند و باعث گزگز یا از دست دادن حس در دست ها و پا ها، ضعف عضلانی، از دست دادن رفلکس ها، مشکل در راه رفتن، گیجی و زوال عقل شود.
 • تشخیص کمبود ویتامین B12 بر اساس آزمایش خون است.
 • هنگامی که دوز های بالای مکمل های ویتامین B12 مصرف می ‌شود، علائم ناشی از کم خونی از بین می ‌رود.
 • علائم ناشی از آسیب عصبی و زوال عقل در افراد مسن ممکن است ادامه یابد.

ویتامین B12 (کوبالامین ها)، همراه با فولات، برای تشکیل و بلوغ گلبول های قرمز خون و سنتز DNA (دئوکسی ریبونوکلئیک اسید) که ماده ی  ژنتیکی سلول ها است، ضروری است. ویتامین B12 نیز برای عملکرد طبیعی اعصاب ضروری است. منابع خوب ویتامین B12 شامل گوشت ها به ویژه گوشت گاو، گوشت خوک، جگر و سایر گوشت های اندام، تخم مرغ، غلات غنی شده، شیر، صدف، صدف، ماهی آزاد و ماهی تن است.

عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12
عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 در غذا های حیوانی وجود دارد. به طور معمول، ویتامین B12 به راحتی در آخرین قسمت روده ی  کوچک (ایلئوم) جذب می ‌شود که به روده ی  بزرگ منتهی می ‌شود. اما برای جذب، ویتامین باید با فاکتور داخلی، پروتئینی که در معده تولید می ‌شود، ترکیب شود. بدون فاکتور داخلی، ویتامین B12 در روده حرکت می ‌کند و از طریق مدفوع دفع می ‌شود.

از آن جایی که ویتامین B12 برای تشکیل سلول های خونی بالغ ضروری است، کمبود این ویتامین می ‌تواند منجر به کم خونی شود. کم خونی با گلبول های قرمز بزرگ (ماکروسیت) و گلبول های سفید غیرطبیعی مشخص می ‌شود. کم خونی ممکن است تا 3 تا 5 سال پس از شروع کمبود ایجاد نشود زیرا مقدار زیادی ویتامین B12 در کبد ذخیره می ‌شود. حتی زمانی که کم خونی ایجاد نمی ‌شود، کمبود ویتامین B12 می ‌تواند باعث آسیب عصبی (نوروپاتی) شود.

بیشتر بخوانید:  مشخصات روی بسته بندی و جلد کاندوم چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

علل کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 ممکن است در موارد زیر ایجاد شود:

 • افراد به اندازه ی کافی ویتامین B12 مصرف نمی ‌کنند.
 • بدن به اندازه ی کافی ویتامین جذب یا ذخیره نمی ‌کند.

مصرف ناکافی

کمبود ویتامین B12 در افرادی ایجاد می ‌شود که هیچ گونه فرآورده ی  حیوانی (گیاهخواران) مصرف نمی ‌کنند مگر این که مکمل مصرف کنند. چنان چه یک مادر گیاهخوار به نوزاد خود شیر دهد، نوزاد در خطر کمبود ویتامین B12 قرار دارد. کمبود ناشی از مصرف ناکافی در افراد دیگر بعید به نظر می ‌رسد.

جذب ناکافی

شایع ترین علت کمبود ویتامین B12، جذب ناکافی آن است. شرایط زیر می ‌تواند باعث ناکافی شدن جذب شود:

 • رشد بیش از حد باکتری ها در بخشی از روده کوچک
 • اختلال در جذب (اختلالات سوء جذب مانند بیماری سلیاک یا برخی اختلالات پانکراس)
 • بیماری التهابی روده که آخرین قسمت روده ی کوچک را تحت تأثیر قرار می ‌دهد
 • ایدز
 • جراحی چاقی برای کاهش وزن
 • جراحی که قسمتی از روده ی کوچک که ویتامین B12 در آن جذب می ‌شود را برمی ‌دارد
 • دارو هایی مانند آنتی اسید ها و متفورمین (مورد استفاده در درمان دیابت)
 • قرار گرفتن مکرر در معرض اکسید نیتروژن (گاز خنده)
 • عدم وجود عامل درونی
 • کاهش اسیدیته معده (شایع در میان افراد مسن)

فاکتور داخلی ممکن است وجود نداشته باشد زیرا آنتی بادی های غیرطبیعی که به وسیله ی سیستم ایمنی بیش فعال تولید می ‌شوند، به سلول های معده که فاکتور داخلی تولید می ‌کنند حمله کرده و آن ها را از بین می ‌برند؛ در واقع یک واکنش خود ایمنی به نام گاستریت آتروفیک متاپلاستیک خود ایمنی رخ می ‌دهد. ممکن است فاکتور داخلی وجود نداشته باشد زیرا بخشی از معده که در آن فاکتور داخلی تولید می ‌شود با جراحی برداشته شده است. کمبود ویتامین B12 به دلیل کمبود فاکتور داخلی باعث ایجاد نوعی کم خونی به نام کم خونی پرنیشیوز می ‌شود.

بیشتر بخوانید:  استئوآرتریت (آرتروز)‌

در میان افراد مسن، جذب ممکن است ناکافی باشد زیرا اسیدیته ی  معده کاهش می ‌یابد. کاهش اسیدیته ی  معده توانایی بدن برای حذف ویتامین B12 از پروتئین موجود در گوشت را کاهش می ‌دهد. با این حال، ویتامین B12 موجود در مکمل های ویتامین می ‌تواند به خوبی جذب شود حتی در افرادی که اسید معده آن ها کاهش یافته است.

عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12
عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12

علائم کمبود ویتامین B12

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 به تدریج ایجاد می ‌شود و به بدن اجازه می ‌دهد تا حدودی سازگار شود. در نتیجه، حتی زمانی که کم خونی شدید باشد، علائم ممکن است خفیف باشد. علائم کم خونی عبارت اند از:

 • رنگ پریدگی
 • ضعف
 • خستگی

در صورت تشدید، کم خونی باعث تنگی نفس، سرگیجه و ضربان قلب سریع می ‌شود. گاهی اوقات، طحال و کبد بزرگ می ‌شوند. بزرگسالان جوانی که کم خونی خطرناک دارند (به دلیل فقدان فاکتور داخلی) بیش تر در معرض ابتلا به سرطان معده و سایر سرطان های دستگاه گوارش هستند.

در افرادی که آسیب عصبی دارند، پا ها زود تر و بیش تر از بازو ها درگیر می ‌شوند. سوزن سوزن شدن در پا ها و دست ها احساس می ‌شود یا این که احساس در پا ها و دست ها از بین می ‌رود. دست ها و پا های آن ها ممکن است احساس ضعف کنند. افراد کم تر می ‌توانند تشخیص دهند که دست ها و پا هایشان کجا می باشند (حس موقعیت) و ارتعاشات را احساس کنند. ضعف عضلانی خفیف تا مبه وسیله ی ایجاد می ‌شود و رفلکس ها ممکن است از بین بروند. حتی راه رفتن سخت  نیز می ‌شود.

برخی افراد گیج، تحریک پذیر و به صورت خفیف افسرده می ‌شوند. کمبود پیشرفته ویتامین B12 ممکن است منجر به هذیان، پارانویا (تفکر این که افراد قصد دارند به آن ها آسیب برسانند) و اختلال در عملکرد ذهنی، از جمله زوال عقل، منجر شود.

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی   عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12

در این مقاله ما سعی کردیم درباره‌ ی   عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12  به شما اطلاعات درستی داده باشیم و شما را با همه ی ابعاد   عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12  آشنا سازیم .

بیشتر بخوانید:  پیری پوست

به طور کلی باید اظهار کرد که کمبود ویتامین B12 می ‌تواند در گیاهخوارانی که مکمل مصرف نمی ‌کنند یا در نتیجه ی  اختلال جذب رخ دهد. کم خونی ایجاد می ‌شود و باعث رنگ پریدگی، ضعف، خستگی و در صورت شدید، تنگی نفس و سرگیجه می ‌شود. کمبود شدید ویتامین B12 ممکن است به اعصاب آسیب برساند و باعث گزگز یا از دست دادن حس در دست ها و پا ها، ضعف عضلانی، از دست دادن رفلکس ها، مشکل در راه رفتن، گیجی و زوال عقل شود. تشخیص کمبود ویتامین B12 بر اساس آزمایش خون است. هنگامی که دوز های بالای مکمل های ویتامین B12 مصرف می ‌شود، علائم ناشی از کم خونی از بین می ‌رود. علائم ناشی از آسیب عصبی و زوال عقل در افراد مسن ممکن است ادامه یابد.

در پایان این مقاله از این که تا انتهای این مقاله‌ با سایت داروبیار همراهی کردید از شما بی نهایت سپاس گزاریم و امید داریم که در این مقاله ی سایت ما به شما راهنمایی درستی درباره‌ ی   عوارض ناشی از کمبود ویتامین B12  کرده باشیم.