بهترین روش های تقویت حافظه برای کنکوری ها

بهترین روش های تقویت حافظه برای کنکوری ها
بهترین روش های تقویت حافظه برای کنکوری ها

دو بخش مهم از فرآیند مطالعه، تمرکز و به خاطر سپردن اطلاعات است تا بتوان در دنیای واقعی، امتحانات، پروژه‌های کاری و .. از آن داده‌ها استفاده کرد. با وجود اهمیت این دو، ما در دنیای پر سرعتی زندگی می‌کنیم که هر روز عوامل حواس پرتی بیشتری را به زندگی روزمره ما اضافه می‌کند. به طور مثال در حال حاضر گوشی همراه جز اقلام ضروری زندگی همه افراد است ولی همین دستگاه کاربردی، در طول درس خواندن می‌تواند تمرکز را از فرد بگیرد. شاید در دانشگاه یا مقاطع اول دبیرستان مشکلی ایجاد نشود اما برای اینکه در کنکور موفق باشید، باید تا حد امکان استفاده خود از گوشی همراه را کاهش دهید. در این مقاله قصد داریم به بررسی بهترین روش‌های تقویت حافظه برای کنکوری‌ها بپردازیم، با داروبیار همراه باشید.

معرفی بهترین روش‌های تقویت حافظه برای کنکوری‌ها

بهترین روش های تقویت حافظه برای کنکوری ها

همانطور که اشاره شد گوشی همراه، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بزرگ‌ترین منابع حواس پرتی در دوران تحصیل هستند. اگر قصد داشته باشید دو ساعت از روز را به خواندن ادبیات اختصاص دهید، ممکن است برای سرچ یک کلمه گوشی همراه خود را برداشته و برای چندین ساعت بدون آنکه متوجه شوید، در شبکه‌های اجتماعی در گردش باشید. با توجه به نقش پر رنگی که این عوامل ایفا می‌کنند، یکی از بهترین روش‌های تقویت حافظه برای کنکوری‌ها حذف عوامل حواس پرتی است.

 • فضای مطالعه خود را آماده درس خواندن کنید

مطالعات مختلف ثابت کرده‌اند که برای داشتن مطالعه‌ای موثر و مفید، باید فضایی منظم و آرام را در نظر گرفت. پیش از اینکه شروع به مرور یک درس کنید، بهتر است ابتدا اتاق را مرتب کرده و فضای خاصی برای ساعات درس خواندن خود در نظر بگیرید. گوشی همراه خود را خاموش کنید یا روی حالت هوایپما قرار دهید تا با آمدن یک اعلان، حواس شما پرت نشود. اگر حس می‌کنید در محیط شلوغ اتاق تمرکز کافی ندارید، می‌توانید به کتابخانه مراجعه کنید.

 • برنامه ریزی کنید

اگر می‌خواهید تمام اطلاعات مطالعه شده به خوبی در ذهن شما جای گیرد، لازم است یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید و بدون احساس فشار، شروع به درس خواندن کنید. درس خواندن فشرده اثر طولانی مدت نداشته و سریعا از خاطر می‌رود. برای این امر می‌توانید از یک جدول استفاده کنید و ساعات خواندن هر درس به همراه مدت زمان آن را یادداشت کنید. البته بسیار مهم است که به این برنامه خود پایبند باشید و فراموش نکنید که هر یک ساعت، 10 دقیقه به ذهن خود استراحت بدهید تا مطالب در ذهن ثبت شوند.

 • تنوع درسی داشته باشید

تمام روز را به خواندن یک درس اختصاص ندهید. بهتر است دو تا چهار درس را در یک روز مطالعه کرده و بین هر دو درس، نیم ساعت استراحت کنید. بهترین حالت ایده‌آل مطالعه 4 درس مختلف در طول روز است تا بخش‌های مختلفی از حافظه فعال شوند.

 • صدای محیط را کنترل کنید

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند مستقیما باعث تاثیر منفی بر تمرکز فرد شود، صدای محیط اطراف است. پیش از درس خواندن، پنجره‌ها را ببندید و تلویزیون را خاموش کنید. برای نتیجه بهتر اطرافیان خود را در جریان روتین درس خواندن خود قرار دهید تا در ساعاتی که نیاز به تمرکز دارید، سرو صدایی ایجاد نکنند.

 • سختی یا آسانی مطالب را در نظر بگیرید

همانطور که اشاره شد لازم است برای درس خواندن خود یک برنامه داشته باشید و در آن سطح دشواری و مهم بودن موضوعات را مشخص کنید. مطالبی که نیاز به تمرکز بالایی دارند، در بهترین ساعات قرار داده و مطالبی که حس می‌کنید سبک‌تر هستند را در بین آن‌ها جای دهید. این روش به ذهن اجازه می‌دهد که پس از بررسی یک موضوع دشوار، کمی استراحت کرده و پس از یک مطلب ساده، به سراغ یک چالش بزرگ‌تر برود.

 • خواب کافی داشته باشید

مغز برای داشتن بهترین عملکرد خود، به خواب نیاز داد. همانطور که پس از تمرینات ورزشی باید به عضلات استراحت داد، پس از درس هم باید خوابید تا ذهن استراحت کند. در طول دورانی که برای کنکور مطالعه می‌کنید، 7 ساعت خواب داشته باشید. در کنار خواب بهتر است تمریناتی نظیر یوگا یا مدیتیشن را نیز انجام دهید تا استرس‌تان کمتر شود.

بیشتر بخوانید:  آیا یبوست باعث چاقی می شود؟

A student who sleeps

 • ورزش کنید

ورزش کردن در تمام سنین مفید است. حتی در دورانی که مشغول درس خواندن برای کنکور هستید، ورزش می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. ورزش با افزایش سطح تمرکز فرد، استرس را کاهش داده و شرایط بهتری برای یادگیری ایجاد می‌کند.

 • مطالب را مرور کنید

فرقی نمی‌کند در چه پایه‌ای هستید، در هر صورت مرور مطالب اهمیت بسیار زیادی دارد. هر روز یا در پایان هفته، مطالب خوانده شده را مرور کرده و اجازه دهید یکبار دیگر ذهن شما آن‌ها را به خاطر بیاورد. مرور مطالب زمان بسیار کمی نیاز دارد اما نتیجه آن عالی است.

 • خلاصه نویسی کنید

یکی از بهترین روش‌های تقویت حافظه برای کنکوری‌ها ، خلاصه نویسی است. حتما در حین خواندن هر درس، خلاصه‌ای از نکات مهم آن یادداشت کنید تا در طول دوره مرور بتوانید با مطالعه آن‌ها، مطالب گذشته را به یاد بیاورید. بهتر است از تصاویر و نمودار‌ها هم استفاده کنید تا بخاطر سپردن آن‌ها راحت‌تر باشد.

 • اگر وقت کافی دارید، به دیگران آموزش دهید

توضیح دادن یک درس به شخص دیگر از روش‌های تثبیت اطلاعات در ذهن است. اگر با شخص دیگری درس نمی‌خوانید، می‌توانید صدای خود را حین توضیح دادن ضبط کرده و به آن گوش دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید آیا تنها مطالب را حفظ کرده‌ یا مفهوم آن‌ها را نیز یاد گرفته‌اید.

 • به برنامه غذایی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید

از جمله بهترین روش های تقویت حافظه برای کنکوری‌ها، دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل و سالم است که در آن مواد مفیدی برای تقویت ذهن وجود دارد. برخی غذاها باعث تقویت حافظه شده و در دوران تحصیل کمک بزرگی محسوب می‌شوند.

 • گردو و بادام: خوردن همه آجیل‌ها در دوران کنکور مفید است اما گردو و بادام اثر بخشی بسیار خوبی بر ذهن دارند.
 • ماهی: امگا 3 موجود در ماهی و اسیدهای چرب ضروری آن، عملکرد مغز را بهبود خواهند بخشید.
 • آووکادو: یکی از میوه‌های مفید برای تقویت حافظه، آووکادو است.
 • شکلات تلخ: مصادف مقادیر کم شکلات می‌تواند باعث بهتر شدن حافظه شود.
 • کافئین (چای و قهوه): در مواقع خستگی یک لیوان چای یا قهوه بنوشید تا انرژی بدن و تمرکز ذهن بازگردد.
 • بلوبری: میوه بلوبری می‌تواند از مغز در برابر استرس محافظت کرده و به حک شدن اطلاعات در ذهن کمک کند.
 • تا حد امکان از خوراکی‌های حاوی قند مصنوعی خودداری کنید زیرا مطالعات مختلف نشان داده‌اند که مواد قندی می‌توانند باعث ضعیف‌تر شدن حافظه شوند.

هم چنین بخوانید: استفاده از قرص کافئین برای درس خواندن

بهترین روش های تقویت حافظه برای کنکوری ها

آیا مصرف قرص تقویت حافظه برای درس خواندن موثر است؟

یکی از بهترین قرص تقویت حافظه برای درس خواندن که ممکن است به گوش شما رسیده باشد استفاده از قرص‌های تقویت حافظه‌ای است که در چندین سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. مصرف برخی قرص‌ها مانند قرص تقویت حافظه ممورکس می‌تواند مفید باشد. این قرص از عصاره برگ گیاه جینکوبیلوبا تولید شده و علاوه بر تقویت حافظه، برای بهبود گردش خون و جلوگیری از آلزایمر هم مصرف می‌شود. برای اثربخشی بهتر این قرص، لازم است همراه با وعده‌های غذایی مصرف شود. البته لازم به ذکر است که تعداد دفعات مصرف قرص در طول روز می‌تواند بسته به شرایط فرد متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید:  دلایل و درمان کبد چرب

 

برای مشاهده قیمت و مشخصات قرص ممورکس در داروخانه آنلاین داروبیار کلیک کنید.

از انواع دیگر قرص برای افزایش حافظه برای کنکوری ها می توان به قرص های جینینگ اشاره کرد. شما می توانید این مصحولات را سفارش داده تا در کوتاه ترین زمان به دستتان برسد.

اگر برای خرید قرص تقویت حافظه نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در داروخانه انلاین داروبیار تماس بگیرید تا نکات لازم خدمت شما ارائه شود و یا نظرات خود را برای ما کامنت بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.

11 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0
سبد خرید خالی است.