تاثیر کراتین روی دستگاه تناسلی
تاثیر کراتین روی دستگاه تناسلی

هنگامی که به یک مکمل بدنسازی کاربردی و اثر گذار فکر می‌کنید، به احتمال زیاد کراتین در بین پنج مکمل برتر قرار می‌گیرد. مکمل کراتین توسط مربیان زیادی توصیه شده و باعث افزایش سطح انرژی بدن می‌شود. از آنجایی که یکی از نگرانی‌ها در مورد مکمل‌های بدنسازی، تاثیر آن‌ها بر رابطه جنسی است، در این مقاله از داروبیار قصد داریم به بررسی تاثیر کراتین روی دستگاه تناسلی بپردازیم.

شما می توانید برای خرید مکمل بدنسازی اصل در داروخانه آنلاین داروبیار کلیک کنید.

آیا کراتین روی زندگی جنسی شما تأثیر می‌گذارد؟

تولید انرژی وظیفه اصلی کراتین بوده و این اثر، در طول تمرینات ورزشی شدید و مقاومتی مفید است. هنگامی که ورزش کرده و احساس خستگی می‌کنید، کراتین وارد بدن شما می‌شود و از طریق انتقال انرژی به آدنوزین تری فسفات (ATP) به بدن انرژی می‌دهد. کراتین همچنین برای افزایش توده عضلانی هم استفاده می‌شود. در باشگاه کراتین کارهای زیادی برای بدن ما انجام می‌دهد اما در خارج از باشگاه، کراتین می‌تواند به تمرکز بیشتر هم کمک کند. تولید انرژی حاصل از کراتین بر کل بدن تأثیر می‌گذارد و بهبود عملکرد جنسی از جمله آن‌ها است.

هیپوتالاموس و غده هیپوفیز مسئول تولید تستوسترون هستند. هیپوتالاموس غده هیپوفیز و سپس فعالیت بیضه را کنترل می‌کند، در صورت کاهش فعالیت یا عدم فعالیت هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز، تولید تستوسترون کاهش می‌یابد. تستوسترون مسئول ویژگی‌هایی نظیر افزایش توده عضلانی بدون چربی، رشد موی صورت، زیر بغل و ناحیه شرمگاهی است که سطح تولید آن در اوایل بزرگسالی به اوج خود می‌رسد. پس از 40 سالگی سطح تستوسترون هر سال 1٪ کاهش می‌یابد که این تستوسترون پایین میل جنسی مردان را تحت تأثیر قرار داده و می‌تواند باعث اختلال نعوظ (ED) شود. از جملات اثرات دیگر آن می‌توان به خستگی، کاهش سطح انرژی بدن، تغییرات خلق و خوی، استحکام کمتر استخوان و کاهش میل جنسی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:  تمرینات موثر در افتادگی رحم پس از زایمان

راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش تستوسترون از آن کمک بگیرید و کراتین از جمله آن‌ها است، این موضوع تاثیر کراتین بر دستگاه تناسلی را نشان می‌دهد. یک مطالعه در نیوجرسی که بر روی 33 ورزشکار با مصرف کراتین انجام شد، نشان داد افرادی که به مدت هفت روز مکمل کراتین مصرف می‌کردند، سطح تستوسترون بالاتری دارند. البته کراتین به طور مستقیم سطح تستوسترون را افزایش نمی‌دهد، بلکه باعث افزایش DHT (دی هیدروتستوسترون) که شکل فعال تستوسترون است، می‌شود.

تاثیر کراتین روی دستگاه تناسلی

آیا افزایش تستوسترون به معنای افزایش میل جنسی است؟

افزایش تستوسترون می‌تواند به معنای افزایش میل جنسی باشد، در نتیجه تاثیر کراتین روی دستگاه تناسلی قابل توجه است. تستوسترون از نظر فیزیولوژیکی میل جنسی را در مردان تحریک می‌کند. کاهش میل جنسی یکی از شایع ترین علائم سطح پایین تستوسترون است. یک مطالعه بر روی مردان با حضور 1632 فرد، ثابت کرد مردانی که میل جنسی کمتری داشته، سطح تستوسترون کمتری دارند و مطالعه دیگری نشان داد که مصرف کراتین باعث افزایش سطح تستوسترون می‌شود.

رابطه مکمل‌ کراتین و اختلال نعوظ

همانطور که اشاره شد تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از کراتین باعث می‌شود که فعالیت بدنی بهتری را تجربه کنید اما وقتی صحبت از کراتین و اختلال نعوظ می‌شود، وضعیت کمی متفاوت است. استفاده بیش از حد از کراتین به هر شکل، منجر به فشار بیش از حد به سیستم‌های سم زدایی در کلیه‌ها و کبد می‌شود. این موضوع موجب شده بدن آنزیم‌های کمتری تولید کند که مسئول سنتز هورمون‌ها هستند. هنگامی که تولید هورمون‌ها کند شود، بدن برای ارسال سیگنال‌های صحیح مغزی مورد نیاز برای ایجاد نعوظ دچار مشکل می‌شود که آن را با نام اختلال نعوظ می‌شناسیم. البته این بدان معنا نیست که نمی‌توانید از کراتین استفاده کنید؛ می‌توانید به طور معمول از آن استفاده کنید اما از دوز توصیه شده فراتر نروید.

بیشتر بخوانید:  بهترین مکمل بدنسازی برای بانوان

آیا کراتین به بهبود رابطه جنسی کمک می‌کند؟

از آنجا که کراتین انرژی بیشتری برای بدن فراهم می‌کند، این انرژی در بین همه عضلات پخش شده و بر بهره وری و تنظیم هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد. این اثر برای مردانی که سطح تستوسترون آن‌ها به دلیل افزایش سن کاهش می‌یابد، اهمیت زیادی دارد. مصرف مکمل‌های کراتین با کیفیت بالا باعث افزایش سطح تستوسترون شده و می‌تواند به بهبود میل جنسی کمک کنند، فقط مراقب میزان مصرف کراتین باشید.

اگر برای خرید مکمل کراتین بدنسازی نیاز به مشاوره داشته یا قصد دارید خرید خود را از فروشگاهی معتبر انجام دهید، می‌توانید با کارشناسان ما در داروخانه انلاین داروبیار در ارتباط باشید تا به سوالات شما در مورد انواع مکمل‌های بدنسازی پاسخ داده شود.