آیا پروتئین وی برای کلیه ضرر دارد؟
آیا پروتئین وی برای کلیه ضرر دارد؟

لازم به ذکر است که پروتئین یکی از مهم ترین و ضروری ترین مواد مغذی است که روزانه باید ۸/ وزن هر فرد به بدن برسد. ما امروز روی صحبتمان با پروتئین وی است و قرار است بررسی کنیم که آیا پروتئین وی برای کلیه ضرر دارد؟ قبل از این که به پاسخ این سوال برسیم بهتر است که یک تعریف کلی از پروتئین وی داشته باشیم.  پروتئین وی همان مایع روی ماست است که با نام آب پنیر او را می شناسند و خواص فوق العاده بالایی دارد. به نظر شما آیا حذف کردن پروتئین با این همه خاصیت کار درستی است؟ باید خدمتتان عرض کنیم که پروتئین نقش پر رنگی در سلامت انسان دارد و ما به هیچ وجه نمی توانیم آن را از برنامه ی غذایی خود حذف کنیم؛ اگر کلیه سالمی داشته باشید، کلیه شما به خوبی می تواند ادرار را فیلتر کند و اصلا لازم نیست مصرف پروتئین را محدود کنید اما اگر کلیه شما نارسایی داشته باشد، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید و زیر نظر او پروتئین مصرف کنید اما از آن جایی که کلیه ای که مشکل دارد، نمی تواند پروتئین زیاد را تحمل کند بهتر است که پروتئین پودری مصرف نکنید.

لیست بهترین پروتئین وی در داروخانه آنلاین داروبیار

عوارض پروتئین وی روی کلیه

عوارض پروتئین وی روی کلیه

خوردن یک وعده غذایی با پروتئین بالا می تواند فشار داخلی کلیه ها را افزایش دهد و باعث شود آنها خون بیشتری، از حد معمول فیلتر کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که یک وعده غذایی با پروتئین بالا به کلیه ها آسیب می رساند. در واقع، مطالعات نشان می دهد که این یک واکنش بدنی طبیعی است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

علاوه بر این، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پروتئین بیش از حد، می تواند به کلیه افراد سالم آسیب برساند وجود ندارد.اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی با پروتئین بالا، می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی مضر باشد. مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا در افراد مبتلا به بیماری کلیوی ممکن است به کلیه ها آسیب بیشتری وارد کند.
هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پروتئین بیش از حد می تواند به کلیه افراد سالم آسیب برساند وجود ندارد. با این حال، افراد مبتلا به بیماری کلیوی باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا پروتئین وی برای کلیه ضرر دارد یا خیر مشورت کنند.

مصرف پروتئین وی خوب است یا بد

از آن جایی که این پروتئین، یک پروتئین شیری است و تمام آمینه اسید های ضروری را دارد که بدن قادر به تولید آن نیست ورزشکاران زیادی به آن روی آورده اند.  اما خب خیلی از آن ها نگران این هستند که آیا پروتئین وی برای کلیه ضرر دارد؟ لازم به ذکر است که پروتئین های مورد نیاز یک ورزشکار با غذا بر طرف نمی شود و باید پروتئین وی مصرف کنند. چنان چه مشکل کلیه دارید و یا یکی از اعضای خانواده تان مشکل کلیوی دارد، بهتر است که در مصرف ان دقت بیشتری کنید اما از آن جایی که یک کلیه سالم می تواند پروتئین دریافتی را تجزیه کند، شما می توانید بدون نگرانی پروتئین وی مصرف کنید.

بیشتر بخوانید:  آیا پروتئین وی برای کبد چرب مضر است

به جای پروتئین حیوانی از پروتئین گیاهی استفاده کنید

چنان چه بیش از حد گوشت قرمز مصرف کنید، پروتئین های اضافی به اگزالات تبدیل می شوند و این اگزالات اضافه در کلیه جمع می شوند و سنگ کلیه را می سازند. اگر کلیه تان سنگ ساز است، بهتر است که از پروتئین لبنی استفاده کنید؛ زیرا کلسیم موجود در این پروتئین ها زیاد است و این کلسیم ها از بروز سنگ های اگزالاتی جلوگیری می کنند و شما با مشکل مواجه نخواهید شد.

کلسیم بخورید تا به سنگ کلیه دچار نشوید

شایان به ذکر است که ما ۵ نوع سنگ کلیه داریم که رایج ترین آن ها اگزالات کلسیم است که این سنگ‌ کلیه نیز از تجزیه ی اسید آمینه به وجود می آید. اگر اگزالات با کلسیم مصرف شود هر دوی آن ها در روده به یک دیگر می رسند و دیگر در کلیه مشکلی به وجود نمی آید و فرد سنگ کلیه نمی گیرد. اگر مایل هستید بدانید که چگونه از بروز سنگ کلیه جلوگیری کنید در بخش بعد نیز با ما همراه باشید.

لیست محصولات کلسیم در داروخانه آنلاین داروبیار

آیا پروتئین وی برای کلیه ضرر دارد

چگونه از بروز سنگ کلیه جلوگیری کنیم

اگر مایل هستید زندگی سالمی داشته باشید بهتر است همین امروز یک برنامه ی غذایی برای خود بنویسید و یک سری مواد غذایی را از آن حذف کنید و زیر برخی دیگر از بکشید.

  • برای جلوگیری از بروز سنگ کلیه کلسیم مصرف کنید.
  • تا جایی که می توانید از NACL دوری کنید و آن را در برنامه غذایی خود حذف کنید.
  • روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.
  • مصرف چایی و قهوه می تواند از بروز سنگ کلیه جلوگیری کند.
  • بهتر است ب۶ دنبال یک جایگزین بهتر برای قند باشید و مصرف قند را به حداقل برسانید.
  • زمان آن رسیده‌ است که با میوه و سبزیجات آشتی کنید و آن ها را در اولویت برنامه غذایی خود بنویسید.
بیشتر بخوانید:  عوارض مکمل تقلبی

شما می توانید برنامه های دقیق تر و اصولی تری از پزشک خود بگیرید و چک کنید که اگر مشکل کلیوی داریدT مصرف پروتئین وی را نیز کم تر کنید و اگر هم مشکلی نبود با خیال راحت از این پروتئین فوق العاده استفاده کنید و سالم و سرحال به زندگی خود ادامه دهید.