بهترین زمان مصرف گلوتامین برای حجم
بهترین زمان مصرف گلوتامین برای حجم

بهترین زمان مصرف گلوتامین 

گلوتامین مکملی است که در کاهش درد عضلانی و ریکاوری بسیار موثر است. مکمل یا پودر گلوتامین می تواند سیستم ایمنی بدن ورزشکاران را هم نیز ارتقا دهد. پژوهش های متعددی همواره تاثیر مثبت گلوتامین را را تایید کرده اند که در رشد توده های عضلانی موثر است. برای تهیه مکمل گلوتامین از داروخانه آنلاین داروبیار اقدام کنید. در ادامه به بررسی بهترین زمان مصرف گلوتامین می پردازیم.

با این وجود نتایج ضد و نقیضی هم وجود دارد که حکایت از نیاز به مطالعه ی بیشتر می باشد تا بتوان دقیق تر نقش گلوتامین را در بهبود عملکرد ورزشی مشخص نمود. در هر صورت اگر واقعا گلوتامین در عملکرد ورزشی موثر باشد که هست، نکته ی مهم برای افزایش این اثر گذاری زمان مصرف آن است که باید در زمان مناسب و به شیوه ی متعادل مورد استفاده قرار بگیرد.

اکیدا توصیه می شود که مکمل بدنسازی را با دستور پزشک یا مربی با تجربه مصرف کنید. بهتر است که مصرف گلوتامین را با روزی 5 گرم آغاز کنید و در صورت لزوم به تدریج به دوز های بالاتر برسانید.

برخی از گزارش ها نشان می دهند که مصرف گلوتامین در 14 گرم در روز کاملا ایمن بوده است، اما همه ی افراد مانند هم نیستند و نمی توان یک نسخه برای همه پیچید، حتما در این باره با مربی متخصص خود مشورت کنید.

محبوبیت گلوتامین در بین علاقه مندان به تناسب اندام به ویژه آنهایی که مرتباً به باشگاه می روند رو به افزایش است. اگرچه به بخشی جدایی ناپذیر از دایره واژگان در تناسب اندام تبدیل شده است، درنتیجه بسیاری از مردم هنوز کاملاً مطمئن نیستند که چگونه از آن برای به دست آوردن حداکثر فواید استفاده کنند، لذا در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با بهترین زمان مصرف گلوتامین و نحوه مصرف آن لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

مصرف گلوتامین بعد از تمرین

نکات موثر در رابطه با بهترین زمان مصرف گلوتامین

برای دانستن بهترین زمان مصرف گوتامین باید بدانید که این ترکیب به عنوان واحد ساختمانی برای پروتئین ها عمل می کند. برای ارتقا و حفظ عملکرد سلولی، تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت روده ضروری است و به دو شکل L-گلوتامین و D-گلوتامین وجود دارد. ال-گلوتامین شکلی است که از طریق غذاهایی مانند گوشت گاو یا شیر بدون چربی یا قرص های ال-گلوتامین در دسترس است در حالی که D-گلوتامین هیچ ارتباط خاصی برای موجودات زنده ندارد. اگرچه L-گلوتامین می تواند به طور طبیعی در بدن ما تشکیل شود و به آن “فراوان ترین اسید آمینه” در بدن ما گفته می شود، لذا ممکن است شرایطی مانند استرس یا بیماری وجود داشته باشد که نیاز به گلوتامین بر تولید آن غلبه کند. در حقیقت گلوتامین یک اسید آمینه است که به ساخت پروتئین کمک می کند و دارای دو نوع به نام های L-گلوتامین و D-گلوتامین است.

بیشتر بخوانید:  آیا برای حجم از پروتئین وی استفاده کنیم؟

به عبارت دیگر گلوتامین یک حلقه از زنجیره پروتئین است که بدن ما قابلیت تولید گلوتامین را دارد. به همین دلیل شما همیشه نیاز ندارید که مکمل گلوتامین مصرف کنید. برخی افراد به طور مداوم این مکمل را مصرف می کنند، در صورتی که این کار اشتباه است. فقط زمان های خاصی وجود دارد که ظرفیت تولید گلوتامین در بدن شما، کمتر از مصرف بدن شماست. در این زمان است که مصرف مکمل گلوتامین به شما کمک می کند تا آن کسری تولید را بتوانید جبران کنید. در واقع ما در این نوشته تلاش کردیم تا به شما موقعیت هایی را بشناسید که لازم است شما گلوتامین را مصرف کنید چه زمانی است.

بهترین زمان برای مصرف مکمل های گلوتامین

بهترین زمان مصرف مکمل های گلوتامین به سطح فعالیت و برنامه شما بستگی دارد. افزودن گلوتامین در شیک پروتئینی یا مصرف آن به شکل قرص ال-گلوتامین به اندازه زمان مصرف آن مهم نیست.

مصرف گلوتامین بعد از تمرین

بسیاری از متخصصین بهترین زمان مصرف گلوتامین را بعد از انجام تمرینات و رزشی می دانند چرا که مصرف گلوتامین بعد از تمرین به افزایش تولید هورمون رشد انسانی در بدن کمک می کند. و این یک مزیت بسیار بزرگ است که نمی توان ان را نادیده گرفت زیرا افزایش هورمون رشد انسانی در بدن مزایای بسیاری همچون:

افزایش بافت عضلانی، کاهش چربی بدن و افزایش فعالیت های متابولیک در بدن می شود. در این حالت قند کمتری مصرف می شود لذا گلوتامین یک مکمل عالی برای افرادی است که مشکل قند خون دارند و به انسولین حساسیت دارند.

چنانچه تا 30 دقیقه بعد از ورزش از مکمل گلوتامین استفاده کنید، سنتز پروتئین عضله و ریکاوری بهبود می یابد. بعد از تمرینات ورزشی توانایی بدن برای جذب مواد معذی بالا می رود و همین شرایط خوبی را برای استفاده از آمینو اسید ها فراهم می اورد تا بافت توده عضلانی بتواند در حالت ایده آل باقی بماند و از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری شود.

کسانی که نمی‌دانند چگونه پودر ال‌گلوتامین مصرف کنند، می‌توانند حدود 2 تا 6 گرم به شیک مورد علاقه‌شان بعد از تمرین اضافه کنند و ظرف 20 دقیقه بعد از تمرین مصرف کنند. نشان داده است که گلوتامین در محدوده 5 تا 15 گرم ایمن است. حتی در صورت تجاوز از دوز، بدون هیچ گونه عوارض جانبی با خیال راحت دفع می شود. اگرچه ال-گلوتامین به مقدار کافی توسط بدن ما تشکیل می شود و می تواند از طریق چندین غذا به دست آید، شرایطی مانند آسیب دیدگی یا هر بیماری شدید می تواند باعث کاهش سطح L-گلوتامین شود.  گلوتامین به عنوان یک مکمل ورزشی محبوب است زیرا به حفظ اندازه عضلات، بهبود ریکاوری پس از فعالیت بدنی شدید و کاهش درد عضلانی بعد از تمرین کمک می کند. بهترین زمان مصرف بلافاصله بعد از تمرین یا در حین تمرین است. تحقیقات نشان می‌دهد که نحوه مصرف گلوتامین و بهترین زمان مصرف آن زمانی است که دوز آن به ۱۵ گرم در روز کاهش می‌یابد و مصرف مکمل برای مدت کوتاهی طولانی می‌شود، بی‌خطر است.

بیشتر بخوانید:  گینر چند کیلو وزن می‌دهد

مصرف گلوتامین قبل از خواب

به گفته ISSA، مصرف ال گلوتامین با معده خالی قبل از خواب می تواند به کاهش وزن کمک کند. به گفته مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering ، گلوتامین کلید عضله سازی است و همچنین فراوان ترین اسید آمینه در بدن انسان است . مصرف خیلی کم آن می تواند باعث تحلیل رفتن عضلات شما شود، اما نحوه مصرف گلوتامین و بهترین زمان مصرف می تواند بر میزان استفاده بدن از این ترکیب تأثیر بگذارد. به گفته ISSA ، مصرف ال-گلوتامین با معده خالی قبل از خواب می تواند به کاهش وزن کمک کند.

هورمون رشد هنگام خواب به حداکثر میزان خود می رسد. پژوهش های متعددی نشان داده اند اگر قبل از خواب 5 گرم گلوتامین مصرف کنید، افزایش چشمگیری در ترشح هورمون رشد حاصل می شود. بنابراین زمان پیش از خواب بهترین زمان مصرف گلوتامین است.

مصرف گلوتامین بعد از بیدار شدن از خواب

مصرف گلوتامین بعد از بیدار شدن از خواب

یکی از بهترین زمان های دیگری که می توانید گلوتامین مصرف کنید بعد از بیدار شدن از خواب است. چرا که در هنگام خواب بدن شما از مواد معدنی دور بده است و زمان خوبی برای جذب است.لذا پودر گلوتامین را به اندازه ی معین در آب بریزید و بعد از ترکیب شدن مورد استفاده قرار دهید. علاوه براین می توانید از کپسول گلوتامین استفاده کنید.

مصرف گلوتامین در طول تمرینات ورزشی

در برخی از منابع عنوان شده است که در ین تمرینات ورزشی هم می توانید از گلوتامین استفاده کنید تا بتوانید عملکرد ورزشی بهتری داشته باشید. زیرا هنگام انجام تمرینات ورزشی نیاز بدن به آمینو اسیدها بیشتر می شود. دو ساعت قبل از شروع ورزش زمان مناسبی برای شروع تمرین است.

نحوه ی مصرف مکمل گلوتامین

مکمل گوتامین هم به شکل قرص و هم کپسول و پودر در بازار موجود می باشد. هر شکلی از انواع مکمل های گلوتامین را تهیه کردید حتما با باتوجه به دستورالعمل مصرفی که روی آن قید شده است مصرف کنید.

علاوه براین می توانید از مربی ورزشی خود بخواهید که مقدار دقیق مصرف را برای شما تعیین کند. در منابع مختلف مقدار متفاوتی برای گلوتامین ذکر شده است که برای افراد برای شرایط مختلف است شما باید نسخه ی شخصی خودتان را برای مقدار و نحوه ی مصرف داشته باشید. در هر صورت بهتر است میران مصرف خود را با دوز پایین شروع کنید تا اگر حساسیت دارید، کمتر آسیب ببینید و بدن شما به این مکمل بدنسازی عادت کند.

بهترین زمان مصرف گلوتامین

در رابطه با نحوه مصرف گلوتامین این نکته ضروری است که گلوتامین نقش اساسی در سنتز پروتئین ایفا می کند و در نتیجه به حفظ توده عضلانی کمک می کند و عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد. علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های گلوتامین می‌توانند درد عضلانی پس از یک تمرین سنگین را کاهش دهند و همچنین روند ریکاوری را تسریع کنند. کسانی که تمرینات شدید یا مکرر انجام می دهند می توانند سطح گلوتامین را در بدن کاهش دهند. می توان وارد مرحله کاهش گلوتامین شد، حالتی که مقدار گلوتامین مورد نیاز بدن بسیار بیشتر از مقدار تولید شده باشد. برای حفظ سطح کافی گلوتامین به طوری که سیستم ایمنی بدن تحت تأثیر قرار نگیرد، بدن شروع به متابولیسم ذخایر گلوتامین در عضلات می کند. در چنین شرایطی با مصرف کم گلوتامین و تمرینات شدید (که به منظور ایجاد توده عضلانی است)، بدن ممکن است به سادگی به حالت کاتابولیک تبدیل شود، حالتی که بافت‌های ماهیچه‌ها برای تولید انرژی دچار تجزیه می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  آیا ال آرژنین چربی سوز است؟

در رابطه با بهترین زمان مصرف گلوتامین باید بدانید که برای جبران مقدار گلوتامین از دست رفته به طور طبیعی، زمان زیادی طول می کشد زیرا بدن باید صرفاً به دریافت رژیم غذایی وابسته باشد. این زمانی است که مکمل گلوتامین مورد نیاز است. مکمل‌های گلوتامین برای کسانی که به مدت طولانی تمرین می‌کنند ایده‌آل هستند، زیرا به بدن کمک می‌کنند تا ریکاوری کند و درد عضلانی را کاهش دهد.

نحوه مصرف گلوتامین به صورتی است که باید 50 mg به ازای هر کیلوگرم از وزن خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال وزن شما 100 کیلوگرم است، بنابراین باید 5000 میلی گرم به عبارتی 5 گرم مصرف کنید. اما برخی افراد هستند که بدنساز حرفه ای هستند و به تشخیص مربی می توانند میزان بیشتری مصرف کنند.

موقعیت هایی که نیاز به مصرف گلوتامین دارید

جلوگیری از تخریب عضله

زمانی که شما می خواهید جلوی تخریب عضله را بگیرید، ابتدا باید بدانید چه زمانی تخریب عضله اتفاق می افتد.

  • استرس بالا
  • ورزش سنگین یا طولانی

سیستم دفاعی تحت فشار

زمان هایی وجود دارد که باعث ضعف سیستم دفاعی بدن شما می شود که عبارت انداز:

  • بیماری
  • فعالیت سبک اما طولانی

تثبیت وزن

افرادی که حجم می گیرند و تمایل دارند که ورزنشان افت زیادی پیدا نکند، گلوتامین انتخابی خوبی است.

ریکاوری بعد از آسیب

پروسه ریکاوری و درمان خود را می توانید با مصرف گلوتامین سریع تر کنید.

نتیجه گیری:

در رابطه با بهترین زمان مصرف گلوتامین باید بدانید که ورزشکاران و بدنسازان از مکمل های ال-گلوتامین برای عضله سازی و کاهش چربی استفاده می کنند. ال گلوتامین و سایر اسیدهای آمینه با هم کار می کنند تا به عنوان بلوک های ساختمانی برای بافت های همبند در پوست و مفاصل عمل کنند و برای حمایت از بدن در طول تمرین و ورزش بسیار مهم هستند. این اسید آمینه به تنظیم و تولید انرژی، قند خون و عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند. سنتز هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی، جذب مواد معدنی و محافظت از سلول های عصبی نقش های حیاتی دیگری هستند که ال-گلوتامین به آنها کمک می کند.