انتخاب مکمل بدنسازی بر اساس فرم بدن
انتخاب مکمل بدنسازی بر اساس فرم بدن

با شنیدن ترکیب مکمل های ورزشی بدن ساز هایی که جثه و عضله های بزرگی دارند به ذهن ما می ایند در این میان باید متوجه بشیم که علاوه بر مکمل هایی که باعث رشد عضلات و افزایش ان ها میشوند چه نوع هستند؟برای چه افرادی مناسب هستند؟

ابتدا به سوال اصلی مکمل ورزشی چیست باید بپردازیم

یک مکمل ورزشی مواد ضروری بدن یک ورزشکار را تامین میکند این به این معنی نیست که فرد برنامه غذایی نادرستی داشته باشد، بلکه ینی در کنار برنامه غذایی سالم، مکمل هایی را مصرف کند تا تا برنامه غذایی اش کامل شود.

این مکمل های ورزشی به افزایش بافت عضلانی در بدن ورزشکار کمک میکند و حاوی ریز مغزی های مورد نیاز برای بدن ورزشکار است. حتما اگر قصد استفاده از این مکمل ها را دارید با مربیان متخصص مشورت کنید.

انواع مکمل های ورزشی  برای انواع فرم بدن افراد

در این قسمت سه نوع دسته بندی داریم:

 

نوع فرم بدن اکتومورف (ectomorphy)

این نوع دسته ی بدنی معمولا افرادی قد بلند و لاغر اندام هستند که قاب بدنی ظریفی را دارا هستند و بدنی شبیه به دوندگان  دوی ماراتن دارند. ماهیچه و عضله کمتر دیده شده است در این نوع فرم بدنی داشتن بدن ورزیده کمی دشوار است؛ چراکه این نوع فرم بدنی نیازمند به چربی و فیبربه اندازه ی نیاز هستند.

بیشتر بخوانید:  تشخیص مکمل کراتین اصل از تقلبی

در این نوع برای رسیدن به فرم بدنی ای که دارا هستند به اندامی عضلانی و ورزشی با چالش های بیشتر نسبت به دو نوع دیگر رو به رو هستند.توصیه میشود در کنار تغذیه ای که ورشکار دارد که باید حاوی کربوهیدرات های پیچیده باشند مانند نان قهوه ای و برنج قهوه ای مکمل های ورزشی نیز استفاده کنند مانند:

مکمل های مورد نیاز فرم بدن اکتومورف

 مکمل کربوهیدرات

این نوع مکمل ورزشی کمبود کالری موجود در بدن ورزشکار را جبران کرده و برای افزایش وزن ورزشکار استفاده میشود.

میزان مصرف این مکمل بر اساس وزن و تمرینات هر ورزشکار مشخص میشود.

جهت خرید مکمل کربوهیدرات وارد شوید

   

مکمل  گینر

این مکمل ورزشی جز دسته بندی مکمل هایی است که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات همراه با پروتئین است.این مکمل برای افزایش حجم عضلات ورزشکار مورد استفاده قرار میکیرد. جهت مشاهده محصولات مکمل گیرن وارد شوید.

                                                 

نوع فرم بدن اندومورف (endomorphy)

این نوع فرم بدنی دارای ماهیچه های خوبی هستند که بیشتر چربی به همراه آن ها دیده میشود،به سادگی امکان غضله سازی را دارند اما لاغر ماندن در اینو نوع فرم بدنی ممکن است مشکل باشد و چربی ها را در اطراف شکم خود نگه میدارند.

در این نوع فرم نباید کربوهیدرات مصرف شود وپروتئین کافی باید به بدن برسد،پس از مصرف موادی مانند برنج و نان سفید باید پرهیز کنند.در کنار تغذیه که قسمت مهمی برای ورزشکاران دارای این فرم بدنی است مکمل های ورزشی مورد نیاز نیز باید مصرف شوند

مکمل های مورد نیاز فرم بدن اندومورف

مکمل پروتئین

این نوع مکمل پر مصرف ترین مکمل ورزشی است،ورزشکارانی که میخواهند عضله سازی کنند و حجم عضلات را افزایش دهند از این نوع مکمل استفاده میکنند.با مصرف این مکمل فرد احساس سیر بودن میکند و دیرتر گرسنه میشود.

بیشتر بخوانید:  بهترین مکمل بدنسازی برای افزایش حجم عضلات

این مکمل برای افرادی مناسب است که میخواهند چربی سوزی داشته باشند و قصد دارند وزن خود را کم کنند البته افراد دارای وزن کم نیز میتوانند از این نوع مکمل ورزشی استفاده کنند.این مکمل بعد تمرینات سنگین و برای ریکاوری کردن بدن نیز مصرف میشود.

مکمل پروتئین انواع مختلفی دارد:

مکمل پروتئین وی

از شناخته ترین مکمل های پروتئین است که برای عضله سازی و حجم اوردن استفاده میشود، مکمل پروتئین وی می باشد. علاوه بر چربی سوزی این مکمل باعث باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی، کاهش فشارخون و بهبود عملکرد کبد در بدن میشود.

وی کنستانتره، معمولا در هر ۱۰۰ گرم ، ۷۵ تا ۸۰ درصد پروتئین دارد و حاوی مقدار کمی چربی و کربوهیدرات است.

مکمل پروتئین وی

مکمل پروتئین ایزوله

این نوع مکمل ورزشی حاوی پروتئین برای بعد از تمرین های دشوار و ریکاور است.دارای امینو اسید های زود جذب است.

وی ایزوله است که در هر ۱۰۰ گرم، درصد بالاتری پروتئین دارد در مقایسه با وی کنسانتره مقدار چربی موجود در ان کمتر است.

 

دسته ی سوم نوع فرم بدن مزومورف (Mesomorphy)

با توجه به فرم های دسته بندی شده در بالا و تصویر موجود این نوع فرم بدنی را میتوان گفت میانه.همزمان هم لاغر و دارای عضله هستند و کاهش و افزایش وزن برای این نوع فرم بدنی مشکلی ندارد.

علاوه بر تمرین های ورزشی باید در تغذیه خود مقداری موری نیاز و یکسانی از هر سه مورد چربی،کربوهیدرات و پروتئین داشته باشند.

مکمل های بدنسازی برای فرم بدن مزومورف

مکمل کراتین مونوهیدرات

بیشتر ورزشکاران و بدنسازان نام این مکمل ورزشی را شنیده اند،این مکمل ورزشی میتواندباعث کشیده شدن آب به داخل عضلات می‌شود، که در نتیجه عضلات، پرتر بنظر می‌آیند.

بیشتر بخوانید:  بهترین مکمل ها برای بدنسازی

 مکمل مونوهیدرات

مکمل مولتی‌ویتامین

بسیاری از فعالیت های بدن از جمله ساخت عضله ،تولید انرژی و چربی سوزی توسط ویتامین ها انجام میشود

و ویتامین ها در بدن یکی از ضروریات بدن هستند.برای همین گاهی بدن نیازمند مکمل های ورزشی است که این نیاز را برطرف کنند.

شامل دو نوع محلول در چربی و محلول در اب هستند.

 مکمل مولتی ویتامین

جهت سفارش و خرید انواع مکمل بدنسازی با بهترین کیفیت، مناسب ترین قیمت و ضمانت اصلات محصول، از طریق داروخانه آنلاین داروبیار اقدام کنید تا در کمترین زمان ممکن برای شما ارسال شود.