قرص جوشان بهتر است یا قرص معمولی
قرص جوشان بهتر است یا قرص معمولی؟

 قرص های جوشان انواع مختلفی دارند و در واقع مکمل هایی هستند که همه ما در طول زندگی خود بارها از آنها استفاده کرده‌ایم. قرص جوشان انواع متعددی دارد مانند قرص های مولتی ویتامین، کلسیم و ویتامین سی که احتمالاً شما هم آنها را می شناسید و حداقل یک بار از آنها استفاده کرده اید، زیرا امروزه استفاده از مکمل های دارویی و مولتی ویتامین ها در بین مردم شناخته شده و جا افتاده است و استفاده از این قرص ها مزایای مهمی دارد و در حفظ سلامت فرد نقش مهمی در سلامت افراد دارد. به عنوان مثال قرص جوشان ویتامین سی برای درمان و پیشگیری از سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد،علاوه بر این باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

قرص جوشان بهتر است یا قرص معمولی؟

اما شما نمی توانید همینطوری از هر قرصی که خواستید استفاده کنید برای استفاده از قرص های جوشان باید نیاز خود را در نظر بگیرید و با توصیه ی پزشک قرص جوشان مناسب را انتخاب و مورد استفاده قرار دهید. سوال مهمی که ممکن است اما سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده باشد این است که قرص جوشان بهتر است یا قرص معمولی؟ هر یک از انواع این قرص ها چه فواید و مضراتی دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم با داروخانه آنلاین داروبیار همراه باشید.

بیشتر بخوانید:  کپسول فست ران برای دیسک کمر

مزایای قرص های جوشان

 • قرص های جوشان طعم بهتری دارند

 معمولاً داروها و قرص های معمولی داره طعم و مزه تلخ و ناخوشایند هستند که در استفاده از آنها مشکل ایجاد می‌کند. اما قرص های جوشان طعم و مزه بهتری دارند و شما به راحتی می توانید این قرص ها را در آب یا آبمیوه حل کنید و مورد استفاده قرار بدهید.

 • هضم قرص های جوشان ساده است

قرص های معمولی کم کم در معده هضم میشوند و گاهی ممکن است تنها بخشی از این قرص ها هضم شود و همین امر می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی همچون سوزش معده شود. در صورتی که قرص های جوشان قبل از مصرف به خوبی در آب حل می شوند و و در نتیجه دیگر در معده تجمع پیدا نمی کنند و باعث مشکلات گوارشی نمی شود.

 • افزایش مایعات بدن

  قرص های جوشان باعث افزایش مایعات بدن می شوند، مصرف به اندازه آب و مایعات مختلف برای سلامتی افراد اهمیت زیادی دارد و امروزه متاسفانه بسیاری از افراد با مشکلات کم آبی مواجه هستند، قرص های جوشان به دلیل اینکه حلال در آب هستند  به صورت نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرند و همین امر باعث افزایش مایعات بدن می شود.

قرص جوشان بهتر است یا قرص معمولی؟

 • قرص های جوشان برای کسانی که گلو درد دارند مناسب هستند

ابتلا به بیماری‌های مختلف ممکن است باعث تورم گلو شود و همین امر تواند در نوشیدن  را دشوار کند لذا افراد هنگام تورم گلو به سختی می توانند از قرص های معمولی استفاده کند. قرص های جوشان به دلیل اینکه در آب حل می شوند به راحتی  نیز مصرف می شوند.

 • قرص های جوشان ویتامین و مواد مورد نیاز بدن را اندازه گیری می کند

 قرصجوشان به سادگی در آب و مایعات دیگر حل می‌شود و سپس افراد از آنها می نوشند، قرص های معمولی و پودرهای داروی را ابتدا باید اندازه گیری کرد و سپس مورد استفاده قرار داد برای مصرف قرص های جوشان دیگر نیازی به پیمانه و یا واحد اندازه گیری ندارید بلکه به راحتی درون آب می‌اندازید و استفاده می کنید.

 • افزایش ظرفیت انتقال ماده موثر دارویی

 معمولا ظرفیت دارویی یک قرص ۵۰۰ میلی گرم است در واقع یک قرص ۵۰۰ میلی گرم ماده موثر دارویی با خود به همراه دارد. در صورتیکه قرص قرص جوشان به راحتی می تواند بیش از دو گرم اثر دارویی محلول در آب با خود به همراه دارد. به همین دلیل است که اثر درمانی قرص جوشان سریعتر و بهتر است و می‌تواند در مدت کمی باعث بهبود روند درمان افراد شود.

بیشتر بخوانید:  تفاوت قرص و شربت ایمیونس ویتابیوتکس

عوارض قرص جوشان

در مورد فواید استفاده از قرص جوشان صحبت کردیم می خواهیم عوارض قرص جوشان را  ذکر کنیم. برخی از افراد می گویند که قرص جوشان عوارض ندارد، در صورتی مصرف بی رویه قرص جوشان همانند سایر داروها می توانند اثرات نامطلوبی برای سلامتی داشته باشد، که از مهمترین آنها می توان به شرح زیر باشد:

 • سوزش معده یا مشکلات روده
 • حالت تهوع
 • ترشح بیش از حد اسید معده
 • سوزش سر دل
 • گرفتگی معده
 • علاوه بر این بعضی از قرص های جوشان مثل ویتامین سی می توانند به دندان ها آسیب وارد کند.

شایعاتی  در بین مردم وجود دارد و آن هم این است که مصرف قرص های جوشان باعث چاقی می شود. باید بدانید که هر یک از قرص های جوشان معمولاً حاوی یک نوع ویتامین و مواد معدنی هستند که برای تامین نیاز بدن ساخته شده‌اند و تنها ظاهر ساختاری این قرص ها با قرص های معمولی متفاوت است در نتیجه به طور مثال اگر شما از این قرص برای تامین نیاز بدن به ویتامین سی استفاده میکنید ویتامین سی باعث کاهش توده وزن می شود نه افزایش وزن.

قرص جوشان بهتر است یا قرص معمولی؟

قرص جوشان بهتره یا قرص معمولی؟

قرص جوشان مولتی ویتامین با قرص مولتی ویتامین تفاوت هایی دارد. مولتی ویتامین جوشان یک داروی مکمل و ایمنی تقویت کننده و در برگیرنده انواع ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن است، که در انواع قرص های حل شده در آب عرضه می شود.

در این سال‌ها، قرص‌ها جوشان جایگاه بسیار مناسبی را در میان مردم پیدا کردند. تولیدکننده‌های دارو، این قرص‌ها را با الهام از نمک‌هایی که در چشمه‌ها معدنی وجود دارند، تولید می‌کنند. استفاده از این قرص ها در چند سال اخیر بسیار رایج بوده است. یکی از روش های آن، استفاده ساده و آسان از این نوع مکمل ها است.

بیشتر بخوانید:  بهترین زمان مصرف شربت مولتی سانستول پلاس زینک

طعم مناسب و هضم ساده این مکمل در برابر قرص های معمولی، از اهمیت تفاوت ها بین قرص های جوشان و قرص های معمولی هستند.