بهترین چربی سوز شکم و پهلو
بهترین چربی سوزی شکم و پهلو

بهترین چربی سوز شکم و پهلو

چربی در بدن  به ویژه چربی دور شکم از مهم ترین مشکلات  در برخی از افراد است که باعث بروز مشکلاتی همچون فشار خون،  دیابت و کبد چرب می شود. برای رهایی از این مشکل فقط استفاده از رژیم های چربی سوز کافی نیست. باید از مواد غذایی مناسب و فعالیت بدنی منظم نیز استفاده کنید برخی از مواد غذایی  روند چربی سوزی سرعت می بخشند. آن ها به شما کمک می کنند تا از شهر چربی های اضافی در شکم و پهلوی خود رها شوید.  در این مقاله در مورد مواد غذایی و مکمل های غذایی که برای چربی سوزی در شکم و پهلو مورد استفاده قرار می گیرند صحبت میکنم با ما همراه باشید.

انواع مکمل چربی سوز شکم

برخی از انواع مکمل بدنسازی که می تواند به سوزاندن چربی شکم و پهلو کمک کند عبارتند از:

پروتئین

پروتئین مهم ترین ماده مغذی است که برای ورزش مطلوب به آن نیاز دارید. به یاد داشته باشید، اگر به طور منظم ورزش می کنید، باید پروتئین بیشتری دریافت کنید. انواع مختلفی از این پروتئین وجود دارد که عبارتند از:

پروتئین وی

پروتئین وی حاوی 20 درصد پروتئین شیر است. این پروتئین حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری، BCAA و لوسینرال سیستئین است. این افزودنی در pH پایین به دلیل حلالیت پروتئین ها در آب، سرعت جذب بالایی دارد. مقدار مصرف این پروتئین 10 تا 30 گرم است و باید 30 دقیقه قبل از تمرین خورده شود.

پروتئین کازئین

پروتئین کازئین در شیر گاو یافت می شود. این مکمل حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری، به خصوص غنی از تیروزین و پرولین است. به دلیل تشکیل توده های مولکولی در pH پایین معده، سرعت جذب پایین دارد. اگر 10 تا 30 گرم از این پروتئین را یک ساعت بعد از تمرین مصرف کنید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ حاوی بیش از 40 پروتئین و آلبومن بیشتری است. زرده تخم مرغ نیز حاوی پروتئین است، اما پودر تخم مرغ کامل به آسانی پودر سفیده تخم مرغ پیدا نمی شود. هر دوی آنها حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروری هستند. به دلیل افزایش غلظت اسیدهای آمینه ضروری در پلاسما، سرعت جذب آن کمتر از پروتئین وی است و هضم آن 45 تا 60 دقیقه طول می کشد. این مکمل را 10 تا 30 گرم و 45 دقیقه قبل از تمرین استفاده کنید

پروتئین سویا

پروتئین سویا حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری و دو برابر آرژنین و گلوتامین شیر است. نرخ جذب پروتئین سویا متوسط ​​است. برای دریافت بهترین نتیجه، 10 تا 30 گرم پروتئین سویا را حداقل 45 دقیقه قبل از ورزش مصرف کنید. همچنین 10 تا 30 گرم باید بعد از تمرین استفاده شود.

آمینو اسید

اسیدهای آمینه برای بدنسازان و کسانی که تمرینات قدرتی انجام می دهند بسیار مهم هستند، زیرا از سنتز پروتئین ها و عضلات حمایت می کنند. انواع مختلفی از اسیدهای آمینه آزاد وجود دارد که می توانند به تنهایی یا در ترکیب با سایر اسیدهای آمینه استفاده شوند.

BCAA

آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA)، لوسین، ایزولین و والین آمینو اسیدهای منحصر به فردی هستند. زیرا آنها به عنوان انرژی توسط عضلات در حین تمرین استفاده می شوند. بنابراین به سرعت تخلیه می شود و لوسین عملکرد هورمونی بیشتری دارد، زیرا به طور مستقیم سنتز پروتئین ماهیچه را فعال می کند.

بتا آلانین

بتا آلانین می تواند برای افزایش توده عضلانی، سوزاندن چربی بیشتر و بهبود ریکاوری بین ثانیه بسیار مفید باشد. اگر بتوانید سخت‌تر و سخت‌تر تمرین کنید، تن بدنتان کنترل شده و متناسب باشد، رشد شما به مرور بهبود می‌یابد و با افزایش شدت تمرین، عضله‌سازی نیز افزایش می‌یابد. مصرف مقادیر زیاد این مکمل در برخی موارد باعث تحریک چشم می شود. بهترین نتایج 30 دقیقه قبل از تمرین گرفته می شود.

مکمل های دیگر برای چربی سوزی و عضله سازی

کراتین

مکمل کراتین موثرترین مکمل بدنسازی است که در حال حاضر برای دستیابی به اندامی عالی و افزایش ظرفیت تمرینی مجاز است. کراتین با افزایش ظرفیت آدنوزین تری فسفات در بدن در طول تمرینات کوتاه مدت و شدید عمل می کند. استفاده از کراتین می تواند کیفیت کلی تمرینات شما را بهبود بخشد و قدرت و عملکرد شما را افزایش دهد. هفته اول 20 گرم در روز و هفته های بعد 10 گرم در روز مصرف کنید.

ال کارنیتین

این یک آمینو است به طور طبیعی در بدن تولید می شود و می توان آن را یک مکمل چربی سوز ترموژنیک برای چربی سوزی در نظر گرفت. ال کارنیتین با وارد کردن اسیدهای چرب به سلول‌ها و میتوکندری‌ها عمل می‌کند تا این اسیدها برای تولید کالری در آنجا سوزانده شوند. می توان گفت این روش بهترین مدل چربی سوزی و کاهش وزن برای ورزشکاران می شود. بهتر است صبح و یک ساعت قبل از تمرین ال کارنیتین مصرف شود.

CLA

CLA حاوی اسیدهای چرب ضروری است و مانند امگا 3، فرآیند چربی سوزی را تحریک می کند، اما تاثیر کمتری نسبت به مکمل ال-کارنیتین دارد. مطالعات علمی نشان داده اند که CLA تاثیر بسزایی در کاهش وزن دارد. شما می توانید این مکمل چربی سوز را برای صبحانه، ناهار و شام زمانی که چربی سوزی دارید مصرف کنید.

مولتی ویتامین

هنگام کاهش وزن مواد زائد از بدن خارج می شود و این باعث می شود فشار متابولیک وارد سیستم گوارشی شود. به همین دلیل برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی و بهبودی از رشد آن و همچنین حفظ و تقویت سرعت واکنش‌های متابولیک در طول دوره‌ی کات و سوزاندن چربی، نیاز مبرمی به انواع ویتامین‌ها پیدا می‌کنیم . برای دریافت مقدار لازم ویتامین می توانید از مکمل های مولتی ویتامین استفاده کنید.

مواد غذایی چربی سوز شکم

عدس

عدس  سرشار از پروتئین است و کمترین چربی را در بین مواد غذایی پروتئین دار دارا می باشد.مصرف روزانه آن می‌تواند آهن شما را تامین کند.

ماهی

ماهی باعث سلامت بدن و افزایش چربی سوزی میشود. از آنجا که انواع ماهی های سرشار از امگا ۳ هستند توصیه می شود که مصرف ماهی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

بهترین چربی سوز شکم و پهلو

 جو دوسر

 جو دوسر که از چربی سوز ترین ماده ها در دنیا است که سرشار از فیبر می باشد. به طور کلی برای چربی سوزی توصیه می شود که از غذاهای فیبردار استفاده کنید.  چرا که برای تجزیه به انرژی بیشتری  نیاز دارند.

لبنیات

 لبنیات کلسیم زیادی دارند و کلسیم در شکستن چربی ها نقش مهمی دارد. وجود سه وعده لبنیات در رژیم غذایی می تواند به شما در سوزاندن چربی های اضافه شکم و پهلو ها کمک کند.

 پنیر پارمزان

  پنیر پارمزان یکی دیگر از چربی سوز ها است که  سرشار از مواد غذایی مانند کلسیم می‌باشد و کالری کمی دارد. این ماده می‌تواند حالت های چربی سوزی را فعال کند.  با مصرف این نوع پنیر شما مدت زمان زیادی را احساس سیری خواهید کرد و در نتیجه نیاز کمتری به مصرف مواد غذایی پر چرب احساس می کنید.

بهترین چربی سوز شکم و پهلو

 پودر پروتئین

پودر پروتئین حاوی آمینو اسید هست که موجب چربی سوزی و عضله سازی میشود شما می توانید دو قاشق پودر پروتئین به نوشیدنی خود اضافه کنید.  توصیه می شود که نوشیدنی خود را از بین نوشیدنی های پرکالری انتخاب نکنید موادی مانند ماست،  شیر کم چرب و میوه می توانند مفید باشند.

مواد دیگری که به  چربی سوزی کمک می کنند و توصیه می‌شود در رژیم غذایی خود قرار دهید. آجیل،  کره بادام زمینی،  سرکه، سیب،  شکلات تلخ،  تخم مرغ، لوبیا سفید و نوشیدنی هایی همچون چای سبز،  قهوه،  چای سیاه،  چای زنجبیلی،  و آبلیمو و میوه هایی همچون سیب،  گریپ‌فروت، خیار، اووکادو، هندوانه، تمشک، آلبالو، آناناس، انار و سبزیجات همچون اسفناج، کدو سبز،  سیر، کرفس، گل کلم،  گوجه فرنگی، ترب، هویج و ادویه هایی همچون دارچین، زردچوبه، فلفل قرمز می باشد.

نکاتی برای چربی سوزی در شکم و پهلو

 سبک زندگی سالم، افرادی که با مشکل اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند، معمولاً مقدار زیادی چربی مصرف می کنند.  تا زمانی که شما برنامه غذایی و سبک زندگی خود را تغییر ندهید، مصرف مکمل های چربی سوز و انجام تمرینات ورزشی به تنهایی نمی تواند به شما کمک کند.  اصلی ترین روش چربی سوزی شکم و پهلو تغییر سبک زندگی و روی آوردن به عادات مفید است که می تواند علاوه بر حفظ سلامتی در تناسب اندام شما هم موثر باشد.

 غذایی که مقدار زیادی فیبر دارند مصرف کنید؛ فیبر موجود در مواد غذایی با آب ترکیب میشود و باعث ایجاد توده ژله مانند میشود که سرعت حرکت غذا در دستگاه گوارش را کند میکند و باعث ایجاد حس سیری می‌شود که در کاهش اشتها برای افرادی که اشتهای زیادی دارند که باعث افزایش وزن آنها شده است می‌تواند مفید باشد.  از مواد غذایی که فیبر زیادی دارند شامل دانه کتان، رشته فرنگی، آووکادو، حبوبات و تمشک است.

چربی های ترانس دار را از رژیم غذایی خود حذف کنید؛ چربی های ترانس دار از طریق اضافه کردن هیدروژن به چربی های اشباع نشده به دست می آید. در تولید بعضی در تولید بعضی از مواد غذایی از چربی های ترانس دار استفاده می شود. البته در حال حاضر استفاده از چربی تراست در تولید مواد غذایی منع شده است که می تواند باعث بیماری های زیادی از جمله بیماری های مربوط به سیستم گردش خون قلب انسولین اضافه وزن و غیره باشد.

پروتئین را در رژیم غذایی خود افزایش دهید یکی از موارد بسیار لازم برای کنترل وزن بدن پروتئین است اگر شما در رژیم غذایی خود مقدار زیادی پروتئین قرار دهید احساس گرسنگی شما کاهش پیدا می‌کند و از این طریق میزان مصرف مواد غذایی و کالری های جذب شده کاهش می یابد. با مصرف پروتئین کافی شما می توانید عضلات خوش فرمی داشته باشید. از جمله موادی که پروتئین زیادی دارند می توان به گوشت، تخم مرغ، پروتئین وی، لوبیا،  ماهی و لبنیات اشاره کرد.

بهترین چربی سوز شکم و پهلو

قند و غذاهایی که قند زیادی دارند را کاهش دهید؛ شکر می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های دیگر شود از جمله بیماری ها می توان به مشکلات قلبی عروقی، قندخون، اضافه وزن و چاقی مفرط اشاره کرد. امروزه مصرف زیاد مواد غذایی حاوی شکر افزایش یافته است لذا اگر شما هم از افرادی هستید که مواد قندی زیاد استفاده می کنید کم کردن و کاهش مصرف این مواد را در برنامه‌های خود قرار دهید.

 ورزش های هوازی انجام دهید؛ ورزش های هوازی مانند و دویدن و کوهنوردی در سوزاندن کالری و چربی های اضافی بدن نقش مهمی دارند درمورد  ورزش های هوازی باید به این نکته اشاره کنیم که انجام فعالیت های شدید در دراز مدت می‌تواند عوارض ناگواری داشته باشند نیز توصیه می‌کنیم که از ترکیب ورزش‌های متوسط و ورزش‌های سنگین استفاده کنید و تعداد دفعات تکرار هر ورزش اهمیت دارد.