چرا نباید گلوتامین را با کراتین مصرف کرد؟
چرا نباید گلوتامین را با کراتین مصرف کرد؟

کراتین و گلوتامین هر دو گونه‌ای اسیدآمینه و واحدهای سازنده پروتئین هستند که در بدن تولید می‌شوند. بیشترین ذخیره گلوتامین در ماهیچه‌ها و ریه‌هاست. هم کراتین و هم گلوتامین از مکمل‌های محبوب برای ورزشکاران رشته‌ بدنسازی هستند. در کنار تمرینات منظم ورزشی، معمولاً استفاده از این مکمل‌ها به ورزشکاران برای ریکاوری عضلات و تقویت رشد عضلانی توصیه می‌شود. مصرف همزمان کراتین و گلوتامین ممنوع است یا خیر؟ با این همه، به عقیده‌ برخی از افراد، نباید گلوتامین را با کراتین مصرف کرد.

اکنون این پرسش کلی به وجود می‌آید که اصولا مصرف کدام مکمل‌های بدنسازی با هم ممنوع است؟ نظر به اهمیت استفاده از مکمل‌ها برای ورزشکاران، در این مقاله این پرسش را پاسخ خواهیم داد که آیا باید از مصرف همزمان کراتین و گلوتامین خودداری کرد؟ با ما همراه باشید.

چرا بدنسازان به مصرف مکمل کراتین علاقه‌مندند؟

مصرف هم زمان کراتین و گلوتامین

بر اساس آمار و ارقام موجود، کراتین از پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین مکمل‌ها برای ورزشکاران بدنسازی و وزنه‌برداری است. این مکمل برای رشد سطح کراتین و نیز افزایش میزان فسفو کراتین در بافت ماهیچه‌ای مورد نیاز است. هنگامی که منابع اصلی انرژی بدن به پایان می‌رسند، ماهیچه‌ها از کراتین به عنوان منبعی برای انرژی استفاده می‌کنند. تشکیل کراتین در بدن به سه اسیدآمینه به نام‌های ال-آرژنین و گلیسین و ال-متیونین وابسته است.

درست است که بدن انسان تا حدی توان تولید کراتین را دارد، با این همه، گوشت قرمز و ماهی، از منابع غنی کراتین هستند. بیش از نود و پنج درصد ذخیره کراتین در عضلات اسکلتی بدن است. کراتین مهم‌ترین مکمل در جهان برای رشد توده‌های عضلانی بوده و پژوهش‌ها نشانگر این است که مصرف مداوم دست کم پنج تا هفت روز از این مکمل، سبب افزایش وزن و اندازه عضلات می‌شود.

بیشتر بخوانید:  بهترین چربی سوز بدنسازی

 همچنین در طولانی‌مدت، با تولید مسیرهای سیگنالینگ کلیدی و تازه سبب بهبود کارکرد بدن در افزایش فیبرهای عضلانی می‌شود. کراتین مونوهیدرات بیشترین سودمندی را در بین انواع متفاوت مکمل‌های کراتین داراست.

لیست محصولات کراتین مونوهیدرات 300 گرمی

خواص و اهمیت مکمل گلوتامین برای ورزشکاران

یکی از اسیدآمینه‌های مهم که در عضلات اسکلتی ساخته شده و از راه گردش خون به دیگر اندام‌ها می‌رسد گلوتامین است. استفاده از کربوهیدرات‌ها به همراهی این مکمل همراه می‌تواند خستگی را در بدن کاهش دهد و به سخن دیگر با به تأخیر انداختن خستگی، کارکرد ورزشی را در ورزشکاران ارتقا دهد.

این آمینواسید، همچنین به منظور تأمین سوخت (نیتروژن و کربن) برای بسیاری از سلول‌های گوناگون بدن اهمیت کلیدی دارد. برای ساخت مواد شیمیایی دیگر در بدن نیز، مانند سایر اسیدهای آمینه و گلوکز (قند) به گلوتامین احتیاج داریم. یکی از روش‌های دریافت گلوتامین برای بدن، مصرف گوشت گاو، مرغ، شیر و تخم‌مرغ است.

گلوتامین محبوب ورزشکاران بوده و دلیل این محبوبیت، نقش این ماده آلی در تسریع ریکاوری پس از تمرینات دشوار ورزشی و نیز کاهش درد و خستگی ایجاد شده در ماهیچه‌ها است. تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد روده و دستگاه گوارش، دفع آمونیاک از بدن و کمک به کارکرد بهتر مغز، از دیگر خواص گلوتامین هستند.

بدن در شرایط دلهره و اضطراب شدید توانایی کافی را برای تولید گلوتامین ندارد. این اتفاق ممکن است در هنگام تمرینات متناوب یا شدید مقاومتی رخ دهد. به همین دلیل، مصرف مکمل گلوتامین بین ورزشکاران اهمیت و محبوبیت بیشتری هم پیدا می‌کند.

برای خرید مکمل بدنسازی در داروخانه آنلاین داروبیار کلیک کنید.

مصرف همزمان گلوتامین و کراتین

پژوهش‌ها تاکنون عوارض جانبی چندانی را در مصرف این دو مکمل ورزشی بیان نکرده‌اند. سازمانUMM  نیز این گزارش‌ها را تکذیب نکرده است. با این همه باید بدانیم مصرف همزمان این دو مکمل بی‌خطر هم نیست. این دو مکمل دارای حامل‌ها و ناقل‌های همانندی در بدن هستند. بر همین اساس، وقتی با یکدیگر مصرف می‌شوند احتمال اینکه بر سر پیوند با حامل‌ها رقابت کنند زیاد است. از این رو به احتمال زیاد تنها یکی از آن‌ها کارکرد سودمندی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت

درست است که بالاتر گفتیم تحقیقات نشانی از تأثیر منفی این دو ماده بر هم ندارند؛ ولی این مطلب به معنای این نیست که بی هیچ تردیدی باید آن‌ها را با هم استفاده کنید. با وجود اینکه به‌طور کلی درباره استفاده همزمان از این دو ماده چه به شیوه مخلوط و چه در زمان‌های نزدیک به هم، نباید نگرانی بیش از اندازه داشت اما مهم است که در تصمیم خود برای مصرف همزمان دو مکمل صرفاً به یک گفته یا منبع اعتماد نکنید و تلاش کنید با کمک منابع معتبر و به‌روز تخصصی، ابهامات و پرسش‌هایتان را برطرف نمایید.

لازم به ذکر است هنوز تحقیقات معتبری در ارتباط با تداخل این دو مکمل وجود ندارد و شما می‌توانید با احتیاط و در صورت صلاحدید مربی مجرب، همزمان گلوتامین و کراتین را مصرف کنید. اگر مصرف کراتین و گلوتامین در بازه تمرینی خاصی به شما توصیه شده است، بهتر است آن‌ها را جداگانه و با فاصله زمانی دو ساعت مصرف کنید.

به پیشنهاد بسیاری از مربیان گلوتامین را باید پیش از تمرین و قبل از خواب و مکمل کراتین را در ساعات صبح و پس از تمرین استفاده نمود.

هم چنین بخوانید: کراتین بهتر است یا گلوتامین

از کجا مکمل کراتین و گلوتامین استاندارد تهیه کنیم؟

چرا نباید کراتین را با گلوتامین مصرف کرد

امروزه با گسترش استفاده از اینترنت نیازی به مراجعه حضوری برای خرید دارو، محصولات بهداشتی و انواع مکمل‌ها و تجهیزات پزشکی ندارید. داروخانه آنلاین داروبیار به شما امکان مشاهده و مقایسه داروها و مکمل‌های گوناگون ورزشی و دارویی مورد نیازتان را می‌دهد. شما می‌توانید بدون نیاز به خروج از منزل، تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند یا رایانه، اطلاعات مندرج بر روی بسته‌‌بندی محصولات مورد نیاز خود را مشاهده و با آگاهی، لیست کاملی از آن‌ها را از داروخانه آنلاین معتبر تهیه کنید.

بیشتر بخوانید:  مکمل بدنسازی برای گروه خونی+B

داروخانه آنلاین داروبیار امکان خرید دارو با قیمت رقابتی و تضمین اصالت کالا را برای کاربران خود فراهم نموده است. شما می‌توانید با مقایسه قیمت و مشخصات محصولات، اقدام به خرید اینترنتی دارو، انواع محصولات بهداشتی و آرایشی، مکمل‌های دارویی و بدنسازی، تجهیزات پزشکی و ارتوپدی نمایید.

داروبیار یک داروخانه آنلاین بزرگ با ارسال رایگان است که در آن مشاورین مجرب و متخصص، شما را برای خریدی راحت و مطمئن کمک می‌کنند.

خرید و قیمت کراتین بدنسازی اورجینال

سخن آخر

در جهان بدنسازی مصرف ترکیبی از مکمل‌ها، رویداد جدیدی نیست. به نظر بسیاری برای رسیدن به هدف مورد نظر، گاهی باید از ترکیب چند مکمل استفاده کرد. ولی حتماً ‌باید این نکته را لحاظ کرد که مصرف مکمل‌های ورزشی با هم، گاه سودمند نیست و همچنین ممکن است دارای عوارضی جدی نیز ‌باشد.

تحقیقات تاکنون هیچ عارضه جانبی را در رابطه با مصرف همزمان کراتین و گلوتامین ذکر نکرده‌اند، با این همه قبل از آزمایش کردن مصرف همزمان این دو مکمل، به دلیل واکنش‌های احتمالی بدن حتماً با پزشک حاذق و یا یک مربی کارآزموده‌ و آگاه مشورت کنید.