تاثیر خود ارضایی در بدنسازی
تاثیر خودارضایی در بدنسازی

اگر در تلاش برای به دست آوردن عضله هستید، ممکن است برخی افراد یا نوشته‌ها در مورد مضرات خودارضایی یا داشتن رابطه جنسی در طول تمرین، به شما هشدار داده باشند. آیا در واقعیت خودارضایی می‌تواند تاثیر منفی در بدنسازی داشته باشد؟ در این مقاله همراه ما باشید تا تاثیر خودارضایی در بدنسازی را بررسی کنیم.

خودارضایی در ورزشکاران

تستوسترون یک هورمون آندروژنی است که نقش مهمی در رشد عضلات مردان و زنان دارد. سطح بالای تستوسترون این امکان را فراهم می‌سازد تا سنتز پروتئین ماهیچه را به حداکثر رسانده و عضله بیشتری ایجاد کند. بسیاری از ورزشکاران نگران هستند که خودارضایی سطح تستوسترون آن‌ها را کاهش داده و روند ساخت عضلات را دچار مشکل کند اما این موضوع صحت علمی ندارد. در حالی که برخی مطالعات نشان می‌دهند چندین هفته بدون انزال می‌تواند باعث افزایش خفیف تستوسترون در خون شود، اما هیچ مدرکی مبنی بر کمک به رشد عضلات وجود ندارد. به طور کلی ارگاسم هیچ اثر مخربی بر عملکرد ورزشی ندارد.

تاثیر خودارضایی در بدنسازی

The effect of masturbation in bodybuilding

برای بررسی تاثیر خودارضایی در بدنسازی، قبل از هر چیزی باید با هورمون تستوسترون آشنا شوید. این هورمون مهم‌ترین هورمون تولید مثل مردانه بوده و به مقدار کمی در بدن خانم‌ها هم وجود دارد. مهم‌ترین تاثیر آن بهبود سنتز پروتئین ماهیچه‌ای و استخوان است که در بدنسازی اهمیت زیادی دارد. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که داشتن رابطه جنسی یا خودارضایی هیچ اثری بر کاهش و افزایش تستوسترون ندارد، در نتیجه نمی‌تواند در روند بدنسازی مشکلی ایجاد کند.

البته این نکته را باید در نظر داشت که اعتیاد به خودارضایی باعث ضعیف‌تر شدن بدن خواهد شد. مایع منی که از بدن آقایان خارج شده، حاوی مواد مختلفی است که برای عضله سازی اهمیت دارند. به طور مثال روی از جمله موادی است که از بدن خارج می‌شود، این ماده مغذی برای عضله سازی مورد نیاز بوده و کاهش سطح آن می‌تواند باعث کمبود تستوسترون شود، در نتیجه اگه به مقدار کافی روی در برنامه غذایی وجود نداشته باشد، به مروز زمان بر روی عضله سازی اثر خواهد گذاشت. برای جلوگیری از اثرات منفی خودارضایی بر بدن باید مواد معدنی و ویتامین‌های مختلفی مصرف کنید تا کمبودهای بدن جبران شود.

بیشتر بخوانید:  کاربرد کراتین در بدنسازی

آیا رابطه جنسی در عضله سازی نقش دارد؟

داشتن رابطه جنسی سالم می‌تواند از چند جهت به بالا رفتن کیفیت زندگی فرد کمک کند. فردی که رابطه جنسی سالم دارد، معمولا کمتر از دیگران به مشکلات قلبی دچار می‌شود. هورمون‌هایی که در حین رابطه جنسی و پس از آن تولید می‌شوند، تاثیر خوبی بر روی روحیات فرد داشته و باعث خلق و خوی بهتر خواهند شد. با بهتر شدن شرایط روحی فرد، انگیزه بیشتری برای دنبال کردن تمرینات خود خواهد داشت.

به طور کلی داشتن رابطه جنسی سالم می‌تواند اثر مثبتی داشته باشد اما نکته قابل توجه، زمان انجام تمرینات ورزشی است. پس از رابطه جنسی هورمون اکسی توسین در بدن تولید شده که باعث خواب آلودگی شده و فرد ترجیح می‌دهد استراحت کند، در نتیجه درست پس از یک رابطه جنسی، نمی‌توان تمرینات با کیفیتی انجام داد. همیشه بهتر است فاصله‌ای (حدودا چهار ساعت) بین رابطه جنسی و تمرینات ورزشی داشته باشید تا هورمون‌های بدن به حالت طبیعی خود بازگردند.

اگر به دنبال افزایش حجم در بدنسازی هستید، می توانید انواع محصولات پروتئین وی را در داروبیار مقایسه کنید.

بیشتر بخوانید:  بهترین چربی سوز بدنسازی

آیا خودارضایی عوارض دارد؟

The effect of self-gratification in bodybuilding

 

بله. در صورتی که خودارضایی به صورت مکرر انجام گیرد، تاثیرات منفی بر روی بدن فرد خواهد گذاشت اما ارتباط مستقیمی با عضله سازی ندارد.

  • در صورت خودارضایی بیش از حد، ناحیه اطراف آلت تناسلی حساسیت یا تورم پیدا می‌کند.
  • فرد به خودارضایی عادت کرده و در صورت تمایل برای برقراری رابطه جنسی سالم، دچار مشکل خواهد شد زیرا نمی‌تواند از رابطه خود لذت ببرد.
  • خودارضایی می‌تواند باعث ایجاد حس خستگی یا ضعف شود.
  • عادت کردن به خودارضایی، تمرکز را از فرد گرفته و در بدترین حالت ممکن است باعث ایجاد مشکل در فعالیت‌های عادی روزمره شود.

سخن پایانی

در حالت کلی خودارضایی نمی‌تواند باعث ایجاد مشکل در عضله سازی و تمرینات ورزشی شما شود، تنها کافیست یک برنامه غذایی متعادل و سالم را دنبال کرده و به تمرینات خود پایبند باشید. در صورتی که حس کردید خودارضایی بر روی انگیزه شما اثر گذاشته و باعث ایجاد مشکلاتی در تمرینات شما شده است، باید تعداد دفعات آن را کم کنید؛ در غیر این صورت تاثیر منفی خاصی بر روی عضله سازی ندارد.