حالت تهوع بعد از مصرف مکمل

ورزشکاران برای جبران کمبودهای موجود در برنامه غذایی خود، از مکمل‌های ورزشی استفاده می‌کنند که این مکمل‌ها خود متشکل از انواع آمینو اسید، مواد مغذی، پروتئین، ویتامین و … هستند. مکمل‌های ورزشی با اهداف خاصی تولید شده و هر شخص بسته به انتظاری که از مکمل دارد، می‌تواند بهترین گزینه را انتخاب و شروع به مصرف آن کند. یکی از عوارض جانبی مصرف مکمل‌های ورزشی، می‌تواند حالت تهوع باشد که گاهی اوقات پیش می‌آید. در این مقاله از داروبیار قصد داریم به بررسی علت حالت تهوع بعد از مصرف مکمل بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

علت حالت تهوع بعد از مصرف مکمل چیست؟

برای برخی افراد ممکن است مصرف مکمل های بدنسازی با عوارضی روبرو شوند که یکی  از آنها، ایجاد حالت تهوع است. علت حالت تهوع بعد از مصرف مکمل های بدنسازی عبارت انداز:

 • تداخل دارویی با مکمل‌ها

هر فرد بسته به شرایط جسمی خود از برخی داروها استفاده می‌کند. اگر این داروها با مکمل‌های ورزشی تداخل داشته باشند، فرد احساس حالت تهوع پیدا خواهد کرد. بهترین راه این است که طی صحبت خود با پزشک، حتما به ایشان اطلاع دهید که از چه داروهایی استفاده می‌کند. پزشک با توجه به ترکیبات دارو و مکمل‌ها از بروز این علائم جلوگیری خواهد کرد.

 • استفاده از مکمل‌های تقلبی

متاسفانه امروزه مکمل‌های غیر اصل زیادی در بازار وجود دارد که مصرف آن‌ها علائمی نظیر حالت تهوع از خود به جای خواهند گذاشت. حتما خرید خود را از فروشگاهی معتبر مانند داروبیار انجام دهید تا استرسی بابت تقلبی بودن مکمل نداشته باشید. پیش از خرید تحقیقات کاملی در مورد فروشگاه انجام داده و مطمئن شوید که معتبر هستند.

 • روش نگهداری غلط

در صورتی که مکمل ورزشی در شرایط بدی نگهداری شود یا مرکز فروش آن نکات لازم برای نگهداری درست از آن را رعایت نکرده باشد، امکان دارد پس از مصرف مکمل فرد حالت تهوع پیدا کند.

بررسی مکمل هایی که می تواند باعث حالت تهوع شود

داروخانه آنلاین

پیش از اینکه شروع به مصرف یک مکمل ورزشی کنید، ابتدا باید با مربی و پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود به چه مکملی نیاز دارید. پزشک دوز مورد نیاز بدن را نیز برای شما مشخص خواهد کرد زیرا مصرف بیشتر از این دوز، می‌تواند باعث بروز عوارض مختلف مکمل‌های غذایی شود. به طور کلی در صورت مصرف چند مکمل زیر امکان ایجاد حالت تهوع وجود دارد.

 • ایجاد حالت تهوع با مصرف گلوتامین

یکی از مکمل‌های محبوب بین ورزشکاران، مکمل گلوتامین است که برای رشد و عضله سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع گلوتامین از جمله آمینو اسیدهای مهم بدن است که در انواع پروتئین‌های حیوانی و گیاهی می‌توان آن را پیدا کرد. با وجود تامین این امینو اسید از طریق مواد غذایی و تولید خود بدن، ورزشکاران پس از انجام تمرینات شدید با سطح پایین‌تری از گلوتامین روبه‌رو می‌شوند که برای جبران آن از مکمل گلوتامین کمک می‌گیرند.

بیشتر بخوانید:  مکمل های مناسب تیپ بدنی اندومورف

گلوتامین سرعت ریکاوری عضلات را افزایش داده و مانع از دست رفتن حجم عضلانی می‌شود؛ به همین دلیل اهمیت زیادی برای بدن دارد. علاوه بر آن گلوتامین سلامت سیستم گوارشی را تضمین کرده و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. با وجود مزایای بی شمار گلوتامین، در صورت مصرف بیش از حد یا حساسیت بدن فرد به این مکمل امکان بروز حالت تهوع وجود دارد.

 • ایجاد حالت تهوع با مصرف پروتئین وی

یکی دیگر از شناخته شده‌ترین مکمل‌های ورزشی بین بدنسازان، مکمل پروتئین وی است که از شیر بدست می‌آید. پروتئین کازئین و پروتئین وی یا آب پنیر دو نوع مختلف پروتئین حاصل از شیر هستند که می‌توانند به افزایش حجم عضلانی کمک زیادی کنند. مکمل پروتئین وی سرعت جذب بیشتری نسبت به کازئین داشته و بسته به حجم تمرینات، ممکن است مصرف آن قبل یا بعد از تمرین توصیه شود. در صورت مصرف پروتئین وی، حجم عضلات حفظ شده و به مرور زمان حالت خود را از دست نمی‌دهد. اگر پروتئین وی طبق دوز توصیه شده پزشک مصرف شود، عوارضی به همراه نخواهد داشت اما مصرف اشتباه یا حساسیت فرد به آن می‌تواند علت حالت تهوع بعد از مصرف مکمل پروتئین وی باشد.

بیشتر بخوانید:  مکمل بدنسازی را چه موقع مصرف کنیم؟
 • ایجاد حالت تهوع با مصرف گینرها

سومین دسته مکمل‌هایی که می‌تواند دلیل ایجاد حالت تهوع در فرد باشند، گینرها هستند. همانطور که از نام گینر پیداست، مکملی است که برای افزایش وزن و حجم عضلات استفاده شده و کربوهیدرات بیشتری نسبت به سایر مکمل‌ها در خود جای داده است. مکمل گینر درست مانند مکمل پروتئین وی یا گلوتامین باید دقیقا طبق دوز مشخص شده مصرف شود تا عوارضی برای بدن فرد ایجاد نکند اما در صورت مصرف بیش از حد و حساسیت فرد، امکان بروز حالت تهوع وجود داد.

 • ایجاد حالت تهوع با مصرف کافئین

بعید است که علت حالت تهوع بعد از مصرف مکمل ورزشی، کافئین باشد اما در بدن برخی افراد این عوارض خود را نشان می‌دهد. کافئین برای بالا بردن سطح انرژی بدن استفاده شده و به ورزشکاران اجازه می‌دهد تا برای مدت زمان بیشتری تمرینات ورزشی خود را انجام دهند. در صورتی که بدن ورزشکار با سرعت کمی کافئین را متابولیزه کند، امکان بروز حالت تهوع وجود خواهد داشت، البته همانطور که اشاره کردیم احتمال بروز آن بسیار کم است.

 • ایجاد حالت تهوع با مصرف مکمل ال کارنیتین

ال کارنیتین نقش مهمی در بدن ما ایفا می‌کند زیرا با تبدیل چربی به انرژی، به بدن اجازه می‌دهد انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های مختلف را داشته باشد. این مکمل برای چربی سوزی هم استفاده شده و با کاهش وزن ناسالم، فرد را یک قدم به اندام ایده‌آل نزدیک‌تر می‌کند. ممکن است در صورت مصرف مکمل ال کارنیتین، برخی افراد احساس حالت تهوع پیدا کنند.

راه‌هایی برای جلوگیری از بروز حالت تهوع بعد از مصرف

 

بیشتر بخوانید:  آیا گلوتامین چاق کننده است؟

Supplement for bodybuilding and nausea

برای اینکه دچار حالت تهوع نشوید، باید حتما به نکات بخش قبل توجه کرده و از مصرف مکمل‌های غیر اصل یا ترکیباتی که به آن حساسیت دارید، اجتناب کنید. علاوه بر آن انجام نکات زیر هم برای جلوگیری از این حالت مفید است:

 • آب کافی بنوشید تا بدنتان دچار کم آبی نشود.
 • قبل از حضور در جلسه تمرینی، غذای چرب مصرف نکنید.
 • فاصله مناسب بین وعده غذایی و جلسه تمرینی را رعایت کنید تا احساس حالت تهوع در شما ایجاد نشود.
 • اگر هوا بسیار گرم است، بهتر است تمرینات خود را به زمان دیگری موکول کنید زیرا گرمی هوا هم می‌تواند علت حالت تهوع باشد.
 • قبل از انجام تمرینات شدید، بدن خود را گرم کرده و یک مرتبه فشار زیادی به آن وارد نکنید.
 • در صورتی که وسط تمرین بودید و حالت تهوع آغاز شد، تمرین را متوقف کرده و راه بروید.